Marcin Lewicki,oprac. Aneta Polak| 
aktualizacja 

Nigdy tego nie mów, jeśli wjeżdżasz do Niemiec. Prawniczka tłumaczy

415

W związku z Euro 2024 i kryzysem migracyjnym, Niemcy prowadzą wzmożone kontrole na granicach. Jak - w razie takiej kontroli - należy się zachować, żeby uniknąć ewentualnych problemów? Zapytaliśmy o to dr Kamilę Matthies - prawniczkę, która pracuje z Polakami.

Nigdy tego nie mów, jeśli wjeżdżasz do Niemiec. Prawniczka tłumaczy
Kontrole w Niemczech: jak się zachować? Ekspertka wyjaśnia (DPA, Instagram, PAP, Daniel Karmann)

Ponoć nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi. W kontekście sytuacji na polsko-niemieckiej granicy, stwierdzenie to nabiera nowego znaczenia. Niewłaściwa odpowiedź na pytanie zadane przez celnika lub policjanta, może nas sporo kosztować.

O tym, jak należy się zachować na wypadek kontroli w Niemczech i czego należy unikać, w rozmowie z o2.pl opowiedziała dr Kamila Matthies.

Wyjazd na Euro 2024. Jak się zachować w razie kontroli?

Ekspertka zwraca uwagę, że w razie kontroli przede wszystkim należy zachować spokój. W praktyce oznacza to m.in. unikanie przekleństw, również polskich.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Autokarem wyprzedzał na pasach i skrzyżowaniu. Obywatel Ukrainy dostał aż 25 pkt

- Wobec policji zachować się spokojnie, nie mówić złoszcząc się "kur**", bo często jest za to sprawa karna, nie wozić ze sobą gazu pieprzowego (takiego z Polski, bez wymaganych oznaczeń), kastetu, palki teleskopowej, noża itd. - zaznacza dr Kamila Matthies w rozmowie z portalem o2.pl.

Również żarty mogą nas wpędzić w tarapaty. Jeszcze bardziej ryzykowna jest próba skorumpowania funkcjonariusza policji.

Za korupcję grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat lub kara grzywny. Nie można oferować policji pieniędzy, prezentów, biletów na mecz, rabatów, polepszenia ich sytuacji materialnej, podarunków, datków - wylicza prawniczka.

W przypadku kontroli przygranicznej należy pamiętać, że konieczne będzie pokazanie paszportu lub dowodu osobistego.

Jeżeli policja nie może ustalić tożsamości osoby przekraczające granicę, to w strefie przygranicznej (do 30 km od granicy), może zatrzymać taką osobę w celu jej identyfikacji, a nawet przeprowadzić przeszukanie (np. samochodu, rzeczy osobistych) pod kątem dokumentów służących identyfikacji - podkreśla ekspertka. - Policja może przeprowadzić kontrolę graniczną zawsze, tj. bez konkretnego powodu, również bez podejrzenia popełnienia przestępstwa - dodaje.

Kierowca ma obowiązek poddać się kontroli

Jak wyjaśnia nasza rozmówczyni, kierowca ma obowiązek poddać się kontroli na wezwanie policji. Oznacza to m.in., że musi okazać prawo jazdy, kartę pojazdu i dowód rejestracyjny, a także dowód osobisty; podać swoje dane osobowe i umożliwić służbom sprawdzenie kilku kwestii: zgodności stanu pojazdu z przepisami; tablic rejestracyjnych czy badań technicznych.

Ubezpieczenie OC to mus: to nie tylko formalność, ale obowiązek. Jeżeli twój samochód nie ma ważnego ubezpieczenia OC, narażasz się na odpowiedzialność za przestępstwo - przypomina prawniczka.

Na liście błędów, popełnianych przez kierowców podczas kontroli drogowej, znajduje się m.in. stawianie oporu funkcjonariuszom policji na granicy i wdawanie się z nimi w dyskusję (stawianie oporu policjantowi stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny albo karą do 3 lat pozbawienia wolności).

Jak już wspominaliśmy, kierowca może sobie również zaszkodzić przeklinając, ponieważ wulgaryzmy traktowane są przez niemieckich funkcjonariuszy jako zniewaga. - Niemcy nie zawsze rozumieją kontekst użycia tego słowa jako "rzuconego w eter", tylko traktują je jako obrazę funkcjonariusza publicznego, co stanowi przestępstwo - podkreśla nasza rozmówczyni.

Najważniejsza złota zasada: Żadnych wyjaśnień czy tłumaczenia się policji w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa czy wykroczenia. Dla własnego bezpieczeństwa skorzystaj z prawa do odmowy składania wyjaśnień i skontaktuj się ze swoim adwokatem. Pamiętaj, że każde twoje słowo może być użyte przeciwko tobie - wyjaśnia dr Matthies.

Ekspertka radzi, by nie udostępniać auta osobie, która nie posiada ważnych uprawnień do kierowania pojazdami w Niemczech.

A co, jeśli otrzymamy mandat? W takiej sytuacji można się odwołać w terminie dwóch tygodni od dnia otrzymania. Mandat opłaca się zgodnie z danymi do przelewu wskazanymi w piśmie.

Areszt dla kibiców? To możliwe

Jak dodaje dr Kamila Matthies, "policja może zatrzymać fanów piłki i wziąć ich do tzw. aresztu prewencyjnego (Gewahrsam), jeśli istnieje obawa, że ta osoba będzie popełniać czyny karalne lub wykroczenia". 

To jest najczęściej w tych przypadkach, kiedy nosi przy sobie np. w plecaku - ochraniacze na usta, pirotechnikę, nakrycia głowy maskujące twarz (np. kominiarki), niebezpieczne narzędzia - wyjaśnia prawniczka.

W takiej sytuacji koszty aresztu prewencyjnego Gewahrsam ponosi zatrzymana osoba.

Marcin Lewicki, dziennikarz o2.pl; Aneta Polak, dziennikarka o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić