Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 

Podchwytliwe pytania na granicy. Za złą odpowiedź grozi więzienie

31

Niemcy coraz częściej prowadzą kontrole na granicach. Warto dobrze przygotować się na rozmowę z niemieckimi celnikami, bo za złe odpowiedzi na podchwytliwe pytania możemy nawet trafić do więzienia. Zwraca na to uwagę dr Kamila Mathiess, prawniczka z Niemiec pracująca z Polakami.

Podchwytliwe pytania na granicy. Za złą odpowiedź grozi więzienie
Prawniczka mówi, aby uważać na rozmowy z niemieckimi celnikami (Facebook, PAP, AXEL HEIMKEN)

Niemcy częściej kontrolują pojazdy na granicy. Ma to związek m.in. z kryzysem migracyjnym i trwającym Euro 2024. Osoby wjeżdżające np. od strony Polski powinny uzbroić się w cierpliwość i przygotować na szczegółową kontrolę celną.

Na co uważać podczas kontroli? Warto rozważnie odpowiadać na pytania celników. Ci mogą użyć zwrotu "Rauchen Sie?", co oznacza pytanie o nałogowe palenie papierosów.

Następnie celnicy mogą sprawdzać, jak dużo papierosów dziennie palimy i która marka wyrobów tytoniowych należy do naszych ulubionych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nietypowe skutki brexitu. Holendrzy konfiskują Brytyjczykom kanapki

Czy pytania o nałogi to troska o nasze zdrowie? Okazuje się, że nie. Mówi o tym dr Kamila Mathiess. Prawniczka, która pracuje z Polakami, wskazuje, że jest to niezwykle podchwytliwe pytanie, a zła odpowiedź może prowadzić nawet do więzienia.

Celnicy pytają. Zła odpowiedź? Masz problem

Okazuje się, że odpowiedź na pytanie może być podstawą do szczegółowej kontroli celnej. Jeżeli służby celne znajdą podczas sprawdzania papierosy, a my stwierdziliśmy, że jesteśmy niepalący - mogą nas czekać poważne kłopoty.

Jeżeli niemieccy celnicy znajdą papierosy po przeszukaniu samochodu, a wy odpowiecie, że nie palicie, to od razu macie dwa postępowania. Naliczą wam akcyzę i macie postępowanie karne o oszustwo podatkowe. Dlaczego? Ponieważ przewożenie papierosów jest dozwolone tylko na własny użytek, bez zgłoszenia w urzędzie celnym - opowiada niemiecka prawniczka w opublikowanym na Facebooku wpisie.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Co ciekawe, dotyczy to nawet najmniejszej ilości papierosów, które mogą zostać skonfiskowane. Celnicy mają podstawy do twierdzenia, że wyroby tytoniowe idą na nielegalny handel. Jeżeli przewozimy papierosy, warto odpowiadać rozważnie!

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić