o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KOZ
|

Polskie korzenie szwajcarskiego piłkarza. Jego przodkiem jest Witkacy?!

1
Podziel się

Występujący w piłkarskiej reprezentacji Szwajcarii Matias Vitkieviez dowiedział się o tym, że ma polskie korzenie. Usłyszał, że jego krewnym był znany malarz z Polski. Dużo wskazuje na to, że chodzi o Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego.

Polskie korzenie szwajcarskiego piłkarza. Jego przodkiem jest Witkacy?!
Matias Vitkieviez (Getty Images, Michael Buholzer, EuroFootball)
bDKbFhKd

O tym, że Vitkieviez ma polskie korzenie już kilka lat temu informowały "Super Express" i "Piłka Nożna". Jego urodzony w Urugwaju dziadek miał mu powiedzieć, że nietypowe nazwisko nosi po rodzinie Witkiewiczów, w której "był pewien znany malarz".

Sprawą zajął się portal WP SportoweFakty. Przekazał, że ze Szwajcarem skontaktował się Arkadiusz Stelmach, skaut Wisły Płock, którego pasją jest wyszukiwanie zawodników polskiego pochodzenia.

bDKbFhKf
Opowiedział, że paszport szwajcarski ma z racji pochodzenia matki, urodził się w Urugwaju, ale dorastał w Szwajcarii. Przyznał, że jest świadomy polskich korzeni. Polakiem był jego dziadek od strony ojca, który wyemigrował do Ameryki Południowej z powodu wybuchu II wojny światowej - powiedział Stelmach portalowi WP SportoweFakty.

Witkacy przodkiem reprezentanta Szwajcarii? To możliwe

Matias Vitkieviez dowiedział się, że nazwisko jego dziadka uległo zniekształceniu. Gdy przybył do Ameryki Południowej zapisano je fonetycznie.

Na pewno w tej historii nie chodzi o Stanisława Witkiewicza, skoro dziadek piłkarza urodził się w 1932 roku - wskazuje. Czy wspominając o "znanym malarzu" w rodzinie, Marian Witkiewicz mógł więc mieć na myśli samego Witkacego? Tego już tak łatwo nie da się ani w stu procentach wykluczyć, ani potwierdzić - powiedział prof. Janusz Degler, wybitny znawca twórczości Witkacego.
bDKbFhKl

Stanisław Ignacy Witkiewicz. Twórczość Witkacego

Witkacy (1885-1939) był polskim malarzem, pisarzem, dramaturgiem i fotografikiem. Jego najbardziej znanym dziełem pisanym są "Szewcy" - dramat wydany w 1934 roku. Jest patronem zakopiańskiego teatru.

Zobacz także: Papcio Chmiel na nagraniu syna
bDKbFhKm
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDKbFhKG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
Ciekawe
2 tyg. temu
Żyrafy rotszilda, ten podobno z Polski rodem. Świat na głowie stoi.
Najnowsze komentarze (1)
Ciekawe
2 tyg. temu
Żyrafy rotszilda, ten podobno z Polski rodem. Świat na głowie stoi.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić