aktualizacja 

Kometa Halleya powraca. Nowe obliczenia naukowców

34

W piątek, 8 grudnia kometa Halleya rozpoczęła powrotną podróż w stronę Ziemi. Według wyliczeń naukowców droga przez Układ Słoneczny najsłynniejszej komety na świecie zajmie kolejne 38 lat.

Kometa Halleya powraca. Nowe obliczenia naukowców
kometa Halleya/ zdjęcie ilustracyjne (Licencjodawca, Stocktrek)

Kometa Halleya krąży po przypominającej elipsę orbicie, raz po raz zbliżając się lub oddalając od Słońca.

Od momentu gdy 9 lutego 1986 roku kometa dotarła do peryhelium, czyli najbliższego Słońcu miejsca – rozpoczęła długą podróż w głąb odległej przestrzeni kosmicznej.

Do niedawna kometa oddalała się od Słońca. Tak było aż do piątkowego wieczoru, 8 grudnia, gdy według wyliczeń badaczy, miała dotrzeć do aphelium, czyli do najbardziej oddalonego od Słońca punktu orbity. To miejsce w przestrzeni oddalone od naszej życiodajnej gwiazdy o 3,27 miliarda mil (5,26 miliarda km) i o  759,8 miliona km od orbity Neptuna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Naukowcy odkryli największą w historii kometę. Pędzi w kierunku Układu Słonecznego
Ostatni raz Halley znajdował się w tym punkcie swojej orbity w kwietniu 1948 roku - czytamy w eksperckim portalu space.com. Po 8 grudnia kometa ponownie, po raz pierwszy od prawie 38 lat, zbliży się do Słońca.

Zgodnie z drugą zasadą ruchu Keplera ciało niebieskie porusza się najszybciej w peryhelium, a najwolniej w aphelium. Tak więc, gdy Halley przejdzie przez aphelium, jej prędkość orbitalna zacznie początkowo bardzo powoli rosnąć w drodze do Słońca.

Lecąc w kierunku Słońca, późną wiosną i wczesnym latem, będzie widoczna na porannym niebie, co jest dobrą wiadomością dla obserwatorów z półkuli północnej.

Kometa Halleya. Zobaczymy ją ponownie w 2061 roku

Z naukowych ciekawostek wynika też, że rok 2061 będzie lustrzanym odbiciem ostatniego pojawienia się komety wczesną wiosną 1986 roku. Ale już w środku lata, kometa znajdzie się po tej samej stronie Słońca co my, w pełnym świetle i będzie co najmniej 10 razy jaśniejsza.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić