aktualizacja 

Krwiożercza orka. Niewiarygodne, co skrywały jej wnętrzności

107

Badacze w Rosji przyjrzeli się martwej samicy orki, której ciało znaleziono na plaży w dużej odległości od naturalnego terytorium tych zwierząt. Wnętrzności drapieżnego ssaka skrywały siedem wydr, które zostały połknięte w całości. Niewykluczone, że to właśnie niepochamowany apetyt przyczynił się do śmierci orki.

Krwiożercza orka. Niewiarygodne, co skrywały jej wnętrzności
Orka podczas polowania, zdjęcie ilustracyjne (Center for Whale Research, Astrid van Ginneken)

Ciało orki znaleziono na wybrzeżu jednej z Wysp Komandorskich. To skupisko małych wysepek położonych na Morzu Beringa, na wschód od Kamczatki. To pierwsza z zastanawiających kwestii. Naukowcy zakwalifikowali orkę do przedstawicieli gatunku, który żyje w Zatoce Alaska mniej więcej do linii Wysp Aleuckich.

Najbardziej zdumiewające jest jednak to, co znaleziono we wnętrznościach orki. Wyciągnięto z nich aż siedem wydr, które ważyły łącznie 117 kg. Nigdy nie klasyfikowano ich jako część menu orek. Co jeszcze dziwniejsze, wszystkie zostały połknięte w całości, co też jest sprzeczne z naturalnymi nawykami tych drapieżników często rozszarpujących ofiary.

Odkrycie jest niezwykłe. Orki normalnie nie jedzą wydr morskich. Były nieliczne obserwacje nękania i zabijania wydr morskich, ale bardzo niewiele dowodów na rzeczywistą konsumpcję - wyjaśniła w rozmowie z portalem IFLScience dr Olga Filatova, badaczka waleni na Uniwersytecie Moskiewskim.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dlaczego orka połknęła w całości kilka wydr?

Badacze nie są w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego orka posilała się w taki sposób. - Może była bardzo głodna, chora lub szalona - przypuszcza dr Filatova. Orki najchętniej i najczęściej polują na foki, lwy morskie, delfiny oraz wieloryby.

Samo badanie wnętrzności martwych orek nie jest niczym niezwykłym. To krok, na który badacze decydują się bardzo często. Dzięki niemu są w stanie dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat żerowania na poszczególnych gatunkach.

Niewykluczone, że powyższy przypadek ma związek z zauważanym od kilku lat spadkiem liczby wydr morskich w wodach u wybrzeży Alaski i Aleutów. Ciało wyrzucone na Wyspy Komandorskie może sugerować, że orki jednak mają w zwyczaju polowanie na wydry morskie. To pierwszy bezpośredni dowód takich zachowań.

Najbardziej zastanawiające jest jednak połknięcie ofiar w całości. Sześć wydr znaleziono w żołądku orki, jedną w gardle, na styku jamy ustnej i przełyku. Badacze nie wykluczają, że ta ostatnia mogła doprowadzić do śmierci orki.

Autor: MT
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić