Katarzyna Rutkowska| 
aktualizacja 

Łazik Perseverance ma "pasażerów na gapę". Widać ich na zdjęciach

111

Łazik Perseverance to najbardziej znany Ziemianin na Marsie. Jest tam od niespełna dwóch lat i przemierza Czerwoną Planetę w poszukiwaniu skał. W piątek zarządzający nim inżynierowie pochwalili się wynikami jego przeglądu technicznego. Pokazują one, że marsjańska podróż przysporzyła Perseverance’owi pasażerów na gapę. Co to za obiekty i czy mogą mu przeszkodzić w badanach?

Łazik Perseverance ma "pasażerów na gapę". Widać ich na zdjęciach
Gapowicze w kołach marsjańskiego łazika Perseverance (NASA, NASA)

Serwisowanie łazika Perseverance to rutynowa czynność, zarządzana zdalnie. Jej wyniki nie zawsze są fascynujące, ale te ciekawsze są upubliczniane w mediach społecznościowych robota. Ostatniej doby na twitterowym koncie łazika pojawiła się alarmująca informacja o obecności niepokojących obiektów w obszarze podwozia.

Co znalazło się w kołach łazika Perseverance?

Perseverance od mniej więcej roku w jednym z kół utrzymuje kamień. Obiekt ten nie dostarcza mu szczególnych trudności, ale uporczywie nie chce się odczepić. Okazuje się, że niedawne wyczyny marsjańskiego łazika poskutkowały kolejnymi tego typu elementami.

Łazik Perseverance ma sześć kół. Przed rokiem jeden kamień zabrał się z nim na pokładzie lewego przedniego koła. Nowi gapowicze znaleźli dla siebie platformę transportową w lewym i prawym tylnym kole marsjańskiego zdobywcy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowa planeta wielkości Ziemi. "Absolutnie nieosiągalna"

Czy obiekty w kołach są niebezpieczne dla łazika Perseverance?

Poprzednie łaziki z marsjańskimi kamieniami toczyły toczyły istną walkę. Nawet jeśli stawką nie było przetrwanie, to na pewno sprawność. Twarde kawałki gruntu uszkadzały opony i koła łazików Curiosity, Spirit oraz Opportunity, a koła Perseverance’a są bardziej skomplikowanym układem. Służą na przykład do obrotu o 360 stopni.

Mimo to Perseverance w walce z kamieniami jest na wygranej pozycji. Już na etapie projektowania uczyniono go kamienioodpornym. Jego podwozie oraz koła pokonują skały i kamienie o gabarytach przekraczających średnicę kółek, a mniejsi gapowicze nie powodują uszkodzeń.

Sterujący łazikiem zespół NASA nie zamierza więc czynić szczególnych wysiłków na rzecz pozbycia się nieproszonych gości. Marsjańskie kamienie będą podróżować z łazikiem, a dokumentacja tego faktu przyda się tylko na okoliczność przyszłych badań powierzchni Marsa.

Pewien niepokój może budzić dociążenie, jakie kamienie powodują. W przyszłości ich większa liczba mogłaby mieć negatywny wpływ na prędkość poruszania się łazika. Tak się jednak nie stanie.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Perseverance jest obecnie rekordzistą w marsjańskim sprincie, ale przemierza Czerwoną Planetę w tempie, które na Ziemi nie jest oszałamiające. Średnia czasówka Perseverance’a to 152 metrów na godzinę i kamienie tego nie zmienią. Według jego konstruktorów łazik będzie zwalniał w miarę upływu czasu. Przyczyną tego nie będzie jednak przyrost masy, tylko zużycie podzespołów.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić