o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
Adam Gaafar
|

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. To następstwo buntu opisanego w Biblii

81
Podziel się

Archeolodzy odkryli w Izraelu pozostałości starożytnej hellenistycznej fortecy, która była szturmowana przez Żydów ponad 2 tysiące lat temu. Budynek został zniszczony podczas walk, którym przewodził prawdopodobnie przedstawiciel dynastii Machabeuszy.

Sensacyjne odkrycie w Izraelu. To następstwo buntu opisanego w Biblii
Żydzi szturmowali fortecę pod 2 tysiące lat temu. (Materiały prasowe, Izraelski Urząd ds. Zabytków)
bESMfYWd

Starotestamentowe Księgi Machabejskie wspominają o narodowowyzwoleńczym powstaniu żydowskim w Judei. Bunt, który wybuchł w 167 roku p.n.e., był skierowany przeciwko hellenistycznej dynastii Seleucydów, która po śmierci Aleksandra Macedońskiego rządziła ogromnym imperium rozciągającym się od Azji Mniejszej do granic Indii.

Machabeusze zdołali przejąć władzę w Judei, wyzwalając stopniowo kolejne terytoria. Walki, którym przewodzili przedstawiciele tej dynastii, były prowadzone jeszcze długo po zakończeniu powstania przeciwko Seleucydom. Izraelski Urząd ds. Zabytków (IAA) poinformował, że naukowcy odkryli niedawno na Wyżynie Judzkiej pozostałości zrujnowanej twierdzy, która została prawdopodobnie zdobyta i podpalona przez oddziały Machabeuszy.

bESMfYWf

Według archeologów budowla została zniszczona za czasów arcykapłana Jana Hirkana I, około 112 roku p.n.e. W tym czasie Machabeusze wciąż walczyli o uniezależnienie się od władzy Seleucydów – wyjaśnia IAA.

Twierdza znajdowała się na szczycie, zapewniając widok na główną drogę oraz starożytne miasto Maresza. Według specjalistów budynek był prawdopodobnie "częścią wału obronnego wzniesionego przez dowódców armii hellenistycznej". Zadaniem systemu umocnień była ochrona Mareszy przez najazdami oddziałów Machabeuszy.

Jak wyjaśniają dyrektorzy wykopalisk na Wyżynie Judzkiej, znalezisko wskazuje, że defensywa Seleucydów zakończyła się porażką. Specjaliści podkreślają, że budynek został zdewastowany i doszczętnie spalony przez zwycięzców.

bESMfYWl

Fort miał 15 metrów długości, a szerokość kamiennych murów sięgała 3 metrów. Na parterze znajdowało się siedem pomieszczeń o wysokości ok. 2 metrów. Schody prowadziły na wyższy poziom, który nie został zachowany. Wysokość całego fortu jest szacowana na 5 metrów. Pod gruzami zawalonego górnego poziomu znaleziono setki artefaktów. Po usunięciu kamieni archeolodzy natrafili na żelazną broń, proce, ceramikę i monety datowane na II wiek p.n.e.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESMfYWG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
sulfur
3 dni temu
Nie wchodzą w biblii brytyjskiej. Angole wywalili Księgi Machabejskie żeby nie były natchnieniem dla "wiernych poddanych" imperium, myślących o tym jak się pozbyć herbaciarzy ze swoich ziem.
Oczy
3 dni temu
"defensywa Seleucydów zakończyła się porażką" - Defensywa (łac. defensivus, obronny) – niewłaściwy termin z zakresu wojskowości, używany potocznie zamiast określenia obrona. Znajdowac sie w defensywie, to jednak troche co innego.
luk
3 dni temu
Baju baju dusza w raju. Biblia to spis lulaczy i nawijanie makaronu na uszy dla ludzi łaknących głodnych kawałków głoszonych przez cwaniaków tego świata, którzy sterują naiwnymi jak łajbą na wodzie...!!!
bESMfYWH
Qwerty qvintu...
3 dni temu
Najlepszy to ten numer z relikwiami,Jezusa a zwłaszcza z jego napletkami jest ich dziesiątki jeśli nie więcej ⁉️
Łon
3 dni temu
Co podpalili co podpalili jak wtedy jeszcze ognia nie znali i zapałek nie było!!!!
JUDASZ
3 dni temu
TYLKO NAIWNI WIERZĄ W TO CO MÓWIĄ LUDZIE Z TEGO PLEMIENIA
Boog
3 dni temu
Biblia jest komiksem a nie czyms prawdziwym nalosana 5 wiekow po wydarzeniach, to jakby ktos teraz opisal grunwald noni fakt zgadza sie bylo takie cos, biblia ukradla wszystkie chistorie jakie krazyly w tamtym zasie po ssiecie w jedna ksiazke i oooo saieta ksiazka ktora. Mowi prads hhhah aludzie jak dsbile lykaja to
antyreligijny
3 dni temu
Chcecie podnieść oglądalność to publikujcie artykuły z badań ,które demaskują biblijne kłamstwa.Jest o czym pisać.
Mapka
3 dni temu
Niedługo wszyscy staniemy przed Bogiem , jedni na lewo inni na prawo inni po schodach do góry inni w dół
eggg
3 dni temu
teraz wielu pisownikom przewodzi przedstawiciel dynastii Matabeuszy Morawskahri.
ERYK ANTYKLER...
3 dni temu
BIBLIA MOŻE BYĆ JAKĄŚ HISTORYCZNĄ KSIĄŻKĄ, ALE NIE MA NIC WSPÓLNEGO z BOGIEM. ALE JEŻELI MA, TO TYLKO z BOGIEM ŻYDOWSKIM. ALE i TAK ŻADNEGO BOGA NIE MA; ŻYDOWSKIEGO, EGIPSKIEGO, RZYMSKIEGO, GRECKIEGO, PERSKIEGO i INNYCH BOGÓW WYMYŚLONYCH PRZEZ CZŁOWIEKA.
Macha Byceusz
3 dni temu
Tak, to prawda
WOLNY
3 dni temu
Księgi Machabejskie to księgi, które KRK dołączył do Biblii by móc stworzyć swoje demoniczne kanony religii, dogmaty. To tzw. " apokryfy", księgi nie natchnione. To nie jedyne takie księgi w katolickim wydaniu Biblii, Pallotinum.
bESMfYWz
Ello bajki
3 dni temu
Jak by ktos nie znal 7yda ze taki waleczny ? A w Europie jakis za bron nie lapal Bajki to On pisza lepsze od Andersa
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić