Fala upałów przetacza się przez Europę. O tym lepiej nie zapominaj

4

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca w Grecji znaleziono zwłoki pięciu turystów, którzy podjęli się pieszych wędrówek w ekstremalnie wysokich temperaturach. Jedną z ofiar był prezenter brytyjskiej telewizji i guru zdrowia, Michael Mosley. Lokalne służby ostrzegają turystów, aby rozważnie dobierali program swoich wycieczek. Fala upałów właśnie przetacza się przez Europę

Fala upałów przetacza się przez Europę. O tym lepiej nie zapominaj
Przed wyjazdem do ciepłych krajów warto pamiętać o kilku kwestiach, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo (Pixabay)

Istnieje pewien schemat - wszyscy turyści, którzy stracili życie, wybrali się na wędrówkę podczas bardzo wysokich temperatur - mówił agencji prasowej Reuters Petros Vassilakis, rzecznik policji na południowym wybrzeżu Morza Egejskiego.

W ostatnich dniach temperatura wzrosła powyżej 40 stopni Celsjusza, co skłoniło władze lokalne do zamknięcia Akropolu w Atenach i ostrzeżenia ludzi, aby pozostali w domach w godzinach od 11:00 do 15:00.

Wśród ofiar znalazł się 74-letni holenderski turysta, którego w sobotę znaleziono martwego na wschodniej greckiej wyspie Samos po spacerze; Następnego dnia na greckiej wyspie Mathraki, na zachód od Korfu, znaleziono ciało 55-letniego amerykańskiego turysty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie na dnie Bałtyku. Zagadka rozwiązana po 84 latach

Na początku tego miesiąca na Krecie 67-letni turysta z Holandii i 70-latek z Francji zmarli podczas spaceru w ekstremalnym upale.

Wakacje w ciepłych krajach. Jak uniknąć ekstremalnych temperatur

Fale upałów szaleją nad Cyprem i Turcją, a cała Europa Południowa już szykuje się na kolejne upalne lato. Dlatego warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą zachować bezpieczeństwo.

Pierwszą z nich jest wybranie chłodniejszego miejsca, czy miesiąca. Jeśli nie musimy, nie wyjeżdżajmy w okresie od czerwca do września, kiedy choćby Hiszpanii temperatury sięgają 40 stopni na plusie.

W ciepłych miesiącach warto wybrać inne, chłodniejsze kierunki północne, jak Szkocja, Norwegia czy Szwecja.

Jeśli ani cel ani data podróży nie mogą już ulec zmianie, zastanówmy się jak możemy zmienić plan podróży. Warto pamiętać o tym, żeby przebywanie na świeżym powietrzu nie odbywało się w najgorętszych porach dnia. Dlatego jeśli planujemy piesze wędrówki - wybierajmy się na nie o poranku, lub wieczorami.

Najgorętszą część dnia warto spędzić w muzeum czy na zakupach, albo po prostu - wziąć przykład z lokalnych mieszkańców i udać się na sjestę.

Jeśli zdarzy się, że wylądujemy na pieszej wędrówce w upalny dzień - koniecznie zaplanujmy miejsca na odpoczynek i nie wędrujmy w pojedynkę. Pamiętajmy też, żeby mieć ze sobą zapas wody.

Wieczorem przed dniem, na który zaplanowaliśmy pieszą wędrówkę, unikajmy alkoholu, który może dodatkowo odwodnić nasz organizm. Zabierajmy ze sobą nakrycie głowy, do ubrania wybierzmy luźną odzież z naturalnych materiałów, najlepiej z długimi rękawami.

Podczas wakacji w ciepłych krajach nie zapominajmy o okularach przeciwsłonecznych i kremach z wysokim filtrem SPF.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić