o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
MSI
|

Hawaje. Słynna atrakcja prawdopodobnie zniknie z wyspy O'ahu

5
Podziel się

Haiku Stairs, znane jako "schody do nieba", mają zniknąć z wyspy Oʻahu na Hawajach. Powodem są m.in. nieustające odwiedziny turystów, którzy notorycznie dokonują wtargnięć na prywatne posesje mieszkańców, aby dostać się do popularnej atrakcji. Władze miasta obawiają się również o bezpieczeństwo turystów.

Hawaje. Słynna atrakcja prawdopodobnie zniknie z wyspy O'ahu
Schody są oficjalnie zamknięte dla turystów od ponad 30 lat (Adobe Stock, ©Hana - stock.adobe.com)
bESpZBCJ

Słynne "schody do nieba" mają 3922 stopnie i zostały w latach 40. zbudowane przez amerykańską marynarkę wojenną. Mimo iż od ponad 30 lat są oficjalnie zamknięte dla turystów, to ludzie i tak się po nich wspinają. Podobno jest z nich najlepszy widok na Hawaje.

Haiku Stairs zostaną usunięte ze względów bezpieczeństwa

Aby się tam dostać, turyści często przeskakują przez prywatne płoty mieszkańców i przechodzą przez ich podwórka. Rada Miejska Honolulu postanowiła we wrześniu, że z powodu rosnących kosztów ochrony obiektu zostanie on rozebrany.

bESpZBCL
Zdajemy sobie sprawę z zainteresowania schodami przez niektóre grupy społeczne, jednak nie można ignorować kwestii takich jak wtargnięcie na teren prywatny, obrażenia ciała, obecność gatunków inwazyjnych i ogólne bezpieczeństwo społeczeństwa - mówił burmistrz Honolulu Rick Blangiardi.

Usunięcie schodów miało jeszcze zostać formalnie zatwierdzone przez biuro burmistrza. Urzędnicy mieli również wyznaczyć termin operacji, na którą przeznaczone zostało ok. miliona dolarów.

bESpZBCR

Haiku Stairs mogą trafić w prywatne ręce

Jest jednak szansa, że schody nie znikną całkowicie, a zostaną jedynie przeniesione. Pojawił się pomysł przekazania schodów prywatnemu przedsiębiorcy, który zapłaciłby za ochronę i uczynił z obiektu biletowaną atrakcję.

bESpZBCS

Za wchodzenie na "schody do nieba" turystom obecnie grozi kara w wysokości tysiąca dolarów. Póki co dalsze losy atrakcji nie są znane. Po opublikowanych w ostatnim czasie zdjęciach Haiku Stairs m.in. na Instagramie można sądzić, że atrakcja nie została jeszcze rozebrana ani przeniesiona.

Zobacz także: Erupcja wulkanu na Hawajach trwała przez 5 lat. Historyczne zdjęcie fontanny kopułowej
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpZBDm
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
drvfd
2 dni temu
Teraz schody są niebezpieczne, ale jak wstęp będzie płatny to będą bezpieczne. Teraz już rozumiem czemu do parków narodowych w PL pobiera się opłaty. Żeby było bezpiecznie.
***** ***
3 dni temu
Dziwne chyba tam Polaków nie było bo te barierki pewno były by już w skupie złomu Polak potrafi !@!!!!
jabis
3 dni temu
No ni. Cołki jak nose górole. Wloześ na moi o trzi palce.
bESpZBDn
olo
3 dni temu
A jak będą płatne to już ok.
aaa
3 dni temu
Jak je usuną to będzie się wchodzić bez nich. I wcale nie trzeba po czyimś podwórku przejść. Widok niepowtarzalny, tylko potrafi wiać od morza.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić