Przyłapali go w Bieszczadach. "Baryła na ścieżce"

32

Wiosną na niedźwiedzia natknąć można się nie tylko w Tatrach. Zdjęcia dorodnego osobnika złapała fotopułapka w Bieszczadzkim Parku Narodowym, gdzie żyje najwięcej polskich miśków. "Taki baryła na rysiej ścieżce" - podsumowują żartobliwie leśnicy zdjęcie okazałego niedźwiedzia.

Przyłapali go w Bieszczadach. "Baryła na ścieżce"
Niedźwiedzie można spotkać na szlakach także w Bieszczadach (Facebook)

Niedźwiedzie właśnie znajdują się w szczycie swojej aktywności. Wybudzone i rozpoczynające swój okres godowy zwierzęta w ostatnich tygodniach można napotkać coraz bliżej szlaków czy miejsc, w którym przebywają ludzie.

I choć większość doniesień o spotkaniu z tymi ssakami pochodzi z Tatr, okazuje się, że to nie jedyny teren na którym się aktywizują w poszukiwaniu drugiej połówki. Najwięcej miśków w Polsce żyje na południowo-wschodnich krańcach kraju, m.in. w Bieszczadach.

Zdjęcia dorodnego okazu w środku Bieszczadzkiego Parku Narodowego wrzucili leśnicy. Opatrzyli je całkiem zabawnym podpisem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niedźwiedź na szlaku turystycznym. Niezwykłe nagranie z Bieszczad
Taki baryła na rysiej ścieżce. Zdjęcie z fotopułapki - monitoring liczebności rysia euroazjatyckiego - projekt: 'Wspieranie współistnienia i ochrony dużych drapieżników w Karpatach'.

Aktywność niedźwiedzi jest związana z rozpoczynającym się właśnie okresem godowym, który potrwa do lipca. Przez to pobudzone zwierzęta zapuszczają się coraz bliżej miejsc, w których potencjalnie mogą znajdować się ludzie.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Mowa tutaj przede wszystkim o górskich szlakach czy też budynkach, które znajdują się stosunkowo blisko lasu. Co ważne, niedźwiedzie pojawiają się także blisko popularnych miejsc.

Jeszcze w marcu niedźwiedzie dały się we znaki mieszkańcom Liptowskiego Mikulasza na Słowacji. Zwierzę zaatakowało tam pięć osób, wprowadzono stan wyjątkowy. Pojawiły się też doniesienia o kolejnych atakach.

Jak się zachować, gdy spotkasz niedźwiedzia na szlaku?

Warto pamiętać by podczas spotkania z niedźwiedziem na górskim szlaku zachować spokój, nie zbliżać się do zwierzęcia i nie wykonywać gwałtownych ruchów. I gdy tylko będzie ku temu stosowna i bezpieczna okazja - spokojnie się oddalić.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić