aktualizacja 

Wielu pasażerów samolotów panicznie się tego boi. Ekspert uspokaja

2

Wśród osób podróżujących samolotami nie brakuje takich, które boją się niebezpiecznych sytuacji, jakie mogą spotkać ich na pokładzie. Mowa np. o współpasażerze próbującym podczas lotu otworzyć drzwi maszyny. Jak wyjaśnia ekspert, nie powinien być to powód do strachu.

Wielu pasażerów samolotów panicznie się tego boi. Ekspert uspokaja
Wiele osób przeraża to, że ktoś może otworzyć drzwi podczas lotu (Adobe Stock, Vajirawich)

Paul Tizzard jest ekspertem lotniczym, który - dzięki kursowi zorganizowanemu we współpracy z Virgin Atlantic - pomógł ponad 30 tys. osób pokonać strach przed podróżami samolotem. Zapytany o niebezpieczeństwo związane z otwarciem drzwi maszyny w trakcie lotu, wyjaśnił, w jaki sposób konstrukcja samolotu może zniweczyć wszelkie wysiłki osoby, która spróbuje to zrobić.

Ekspert uspokaja

Kiedy samolot wzniesie się na odpowiednią wysokość, to różnica ciśnień pomiędzy wnętrzem kabiny a przestrzenią zewnętrzną uniemożliwia otwarcie drzwi - tłumaczy Tizzard w rozmowie z "The Mirror".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polka w Australii. Zdradziła, na co wydają najwięcej
Drzwi zabezpieczone są wieloma elektrycznymi i mechanicznymi bolcami, które zapewniają bezpieczeństwo i pewne zamknięcie. Nawet jeśli wskoczyłbyś na uchwyt do ich otwierania, to po prostu byś go złamał - mówi ekspert i podkreśla, że żaden człowiek nie jest w stanie otworzyć drzwi przy tak dużym ciśnieniu, jakie panuje, kiedy samolot jest w powietrzu.

Co innego, gdy samolot jest jeszcze na pasie startowym. Jak mówi ekspert, na ziemi da się otworzyć drzwi, ale wtedy zawsze ktoś z personelu pokładowego znajduje się koło nich. - Uzbrojone do startu są gotowe, aby stać się zjeżdżalnią lub tratwą w sytuacji awaryjnej - precyzuje Tizzard.

Pasażerowie i tak próbują otwierać drzwi

Chociaż otwarcie drzwi w trakcie lotu jest praktycznie niemożliwe, to nie powstrzymuje to ludzi od podejmowania takich prób. Pewna kobieta trafiła na nagłówki gazet, po tym, jak poszła na tył samolotu Southwest Airlines lecącego z Houston do Columbus i wpatrywała się w drzwi. Następnie pociągnęła za uchwyt, czym zmusiła pilota do awaryjnego lądowania.

Incydent ten nie jest odosobniony. W sierpniu lecący na urlop z TUI byli przerażeni, kiedy odurzony pasażer próbował otworzyć wyjście awaryjne w trakcie lotu, po tym, jak rzekomo miał usłyszeć groźby - informowało "Manchester Evening News". Podobno w całym samolocie słychać było krzyki, ale mężczyzna został powstrzymany przez współpasażerów.

Źródło: mirror.co.uk

Autor: HSZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić