Katarzyna Chudzik
Katarzyna Chudzik| 
aktualizacja 

Alarmuje, że tętnice są zatkane cholesterolem. "Charakterystyczny ból"

1

Zdaniem lekarza klatka piersiowa może zaalarmować o potencjalnie niebezpiecznym nagromadzeniu się cholesterolu. Tego symptomu nie należy ignorować.

Alarmuje, że tętnice są zatkane cholesterolem. "Charakterystyczny ból"
Ból w klatce piersiowej to ważny sygnał ostrzegawczy (Licencjodawca, Yurii Yarema)

Objaw zbyt wysokiego cholesterolu

Wysoki poziom cholesterolu może być przyczyną poważnych problemów zdrowotnych - od chorób serca, aż po udar.

Niebezpieczeństwo występuje, kiedy poziom tłuszczów we krwi jest zbyt wysoki. Gdy tłuszcze gromadzą się w tętnicach, zwężają je i prowadzą do zmniejszenia przepływu krwi. W miarę zatykania się tętnic, może wystąpić sygnał ostrzegawczy, którym jest charakterystyczny ból w klatce piersiowej – twierdzi dr Emeka Okorocha, uczulając, że pojawiający się ból jest wskazaniem do natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Lekarz zauważa jednak, że objaw w postaci bólu w klatce piersiowej nie występuje u wszystkich osób borykających się ze zbyt wysokim cholesterolem. Jedynym niezawodnym sposobem określenia jego poziomu jest więc - od zawsze - badanie krwi.

Ważne jest monitorowanie poziomu na długo przed pojawieniem się poważnych problemów. Po potwierdzeniu, że mamy zbyt wysoki poziom cholesterolu, możemy kontrolować sytuację. Najważniejszym sposobem kontroli i zapobiegania poważnym schorzeniom jest regularna aktywność fizyczna oraz zdrowe odżywianie - mówi lekarz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Napój udrażniający tętnice

Borówki i jeżyny na cholesterol

Dr Emeka Okorocha zaleca spożywanie owoców jagodowych (m.in. borówki, maliny, jeżyny, truskawki, aronie, porzeczki), w szczególności zaś jeżyn, które mogą znacznie obniżyć poziom złego cholesterolu.

To najlepszy wybór, bo jeżyny są bogate w polifenole, czyli związki, które pomagają zmniejszyć gromadzenie się cholesterolu i zredukować ryzyko rozwoju chorób serca. Poza tym łatwo je włączyć do swojej diety - można posypać nimi słodkie śniadanie, zblendować w koktajlach, dodać głębi pikantnemu daniu albo cieszyć się nimi jako odrębną, surową przekąską - tłumaczy.

Lekarz jest zresztą twarzą kampanii Love Fresh Berries, która ma na celu zachęcenie Brytyjczyków do spożywania świeżych owoców jagodowych w ramach zdrowej diety.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić