Bagatelizowany objaw. Ostrzega, że wątroba jest na wykończeniu

14

Swędzenie nóg to bardzo uciążliwa przypadłość, która może mieć wiele przyczyn. Dowiedz się, jakie mogą być powody swędzenia kończyn dolnych i na jakie objawy powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Swędzenie skóry może ostrzegać o chorobie
Swędzenie skóry może ostrzegać o chorobie (Getty Images)

Swędzenie nóg – najczęstsze przyczyny

Nogi najczęściej swędzą na skutek uczulenia lub podrażnienia skóry, np. po goleniu. Ta uciążliwa dolegliwość często jest również spowodowana chorobami skórnymi, takimi jak: świerzb lub zapalnie skóry. Świąd nóg może mieć także związek z chorą wątrobą, tarczycą, zaburzeniami hematologicznymi oraz pojawieniem się żylaków.

Atopowe zapalenie skóry to choroba dziedziczna, której objawem jest sucha i zaczerwieniona skóra oraz skłonność do łuszczenia się i nadkażenia bakteryjnego przez częste drapanie. Te zmiany skórne występują najczęściej na zgięciach łokciowych i kolanach, ale mogą pojawić się także na całym ciele. Do leczenia tej dolegliwości stosuje się preparaty antyhistaminowe.

Świerzb to choroba zakaźna powodującą uporczywe swędzenie nóg. Schorzenie to jest wywołane przez pasożyta, który drąży kanały w naskórku. Objawia się grudkowo-pęcherzykową wysypką. Świerzbem można się zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym, a także przez jego ubranie, pościel lub ręcznik, którego używał. Świerzb leczy się maścią z permentryną albo maścią siarkową.

Swędząca skóra, szczególnie w okolicach łydek, może oznaczać zapalenie wątroby, przewlekłe zarażenie wątroby wirusem HCV lub marskość wątroby. Niedoczynność tarczycy także może objawiać się swędzeniem dolnych kończyn. Przyczyną świądu jest w tym przypadku zahamowanie aktywności gruczołów łojowych.

Jeżeli często dokucza nam uczucie swędzenia w okolicach piszczeli i łydek to możliwe, że mamy do czynienia z rozwojem niewydolności żylnej. Jest to pierwszy symptom pojawienia się żylaków.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić