Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|
aktualizacja

"Choroba 40-latków", która atakuje mięśnie. Uważaj na takie symptomy

13
Podziel się:

To poważne schorzenie dotyka najczęściej osoby ok. 40 roku życia. Choroba Devica uszkadza nasze mięśnie i może przyczynić się do utraty wzroku. Dowiedz się, na jakie symptomy należy zwrócić szczególną uwagę.

"Choroba 40-latków", która atakuje mięśnie. Uważaj na takie symptomy
Choroba Devica może doprowadzić do ślepoty (Getty Images, Ricarda)

Choroba Devica nazywana potocznie "chorobą 40-latków" jest wywołana przez nieprawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. W przebiegu tego schorzenia występuje stan zapalny nerwów wzrokowych i rdzenia. Ta niebezpieczna choroba nie tylko wpływa negatywnie na kondycję naszych mięśni, ale może także może doprowadzić do ślepoty. Dlatego tak bardzo istotne jest, jak najszybsze postawienie jednoznacznej diagnozy.

Ze względu na objawy jakie daje choroba Devica, można ją pomylić z rozwojem stwardnienia rozsianego. U pacjentów dotkniętych tym schorzeniem mogą występować takie dolegliwości jak osłabienie i bolesne skurcze mięśni, porażenie i niedowład kończyn, zaburzenie czucia lub jego brak oraz nieostre widzenie i ślepota.

Jak wynika z badań statystycznych na wystąpienie zespołu Devica zdecydowanie bardziej narażone są kobiety niż mężczyźni. U 30 proc. osób dotkniętych chorobą symptomy pojawiają się dopiero po ukończeniu 50 roku życia. Pacjenci znajdujący się w tej grupie wiekowej są obarczeni większym ryzykiem niepełnosprawności w porównaniu do młodszych osób. Może być to związane ze słabszą kondycja układu odpornościowego.

W diagnostyce zespołu Devica kluczową rolę odgrywa odróżnienie tego schorzenia od stwardnienia rozsianego. Przy chorobie Devica zmiany chorobowe pojawiają się w rdzeniu kręgowym, natomiast u pacjentów z SM atakują mózg. Jeżeli istnieje podejrzenie rozwoju, któregoś z tych schorzeń wykonuje się rezonans magnetyczny.

W większości przypadków zespół Devica rozwija się bardzo szybko i gwałtownie. U 50 proc. pacjentów w ciągu pięciu lat dochodzi do utraty wzroku i występują problemy z samodzielnym poruszaniem. Dlatego żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości nie należy lekceważyć. Jeśli się pojawią i nie ustąpią samoistnie, wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(13)
Marcella
2 miesiące temu
Ja przed covidem miałam skierowanie do szpitala na endokrynologie. Do dziś nie oddzwonili.
nfz
2 miesiące temu
Znajoma ma skierowanie do neurochirurga. Na skierowaniu napis PILNE. Wiecie na kiedy się zarejestrowała? Na czerwiec... Wstyd!!! Porażka!!! To już lepiej u weterynarza się leczyć - bez kolejek i w miarę tanio.
Lesiost
2 miesiące temu
Na NFZ zamiast leczenia będzie hurtowa umieralność
zzdedykdlafru...
2 miesiące temu
do konowal ja tam wole Biotad plus dla mnie to number1 poczytaj sobie
leczsięsam
2 miesiące temu
Przy tej medycynie to choroba ma się dobrze, a nie pacjent!
może
2 miesiące temu
Borelioza?
ROZUM
2 miesiące temu
Zawsze przyczyną jest patogen , którego konowały nawet szukać nie próbują, w końcu to twój problem pacjencie a nie ich!
Odp
2 miesiące temu
A może zaczynają wychodzić skutki uboczne eliksiru życia coraz więcej tych nowych chorób
Tata
2 miesiące temu
Najgorszą chorobą dzisiejszych 40-to latków to arogancja, agresywność i nietolerancja. Jest to pierwsze pokolenie, które zostało wychowane bezstresowo, a każde nastepne pokolenie jest jeszcze gorsze.
Piko bello
2 miesiące temu
Media robią podkład pod niepożądane powikłania po shotach od Billa i reszty mafii farmaucetycznej. Za współ udział i tuszowanie, wszelkie objawy wytłumaczenia mafijnych korporacji powinno być karane więzieniem bezwzględnym na 20 lat minimum. Już za późno, plan upadł już na starcie, ale część była niepewna więc wzięli shota, a teraz oni i ich bliscybmaja problem, odszkodowanie z ubezpieczalni nie pomoże, bo podpisując papier przed zabiegiem zbywacie się roszczeń i jednocześnie podpisujecie zgodę na udział w eksperymencie medica, a ubezpieczyczalnie traktują to jako samobójstwo. Janda i Pazerny pazura, kłujmy się, ostatnia prosta? A nie krzywa, miłej jazdy, a mafia chazarska włącznie z agentami z uklandi leci do łucka swojego mistrza. Miłego show.
Zuza
2 miesiące temu
Od 8lat jestem w trakcie diagnostyki, tak wygląda rozpoznanie i leczenie pacjenta. Jak nie Sm to wszyscy mają w nosie.
Jan Nowak
2 miesiące temu
Termin wizyty u immunologa lub neurologa - skierowanie PILNE - 2024 R. NFZ.
Konował
2 miesiące temu
Codziennie dwie setki czystego spirytusu i człowiek jak nowy 😀 Nie dziękujcie
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić