Kamil S. Sikora| 

Choroba stawów. Reumatolog obala największy mit

9

Reumatyzm to choroba, która może powodować ból utrudniający codzienne funkcjonowanie. Na temat tej dolegliwości od lat krąży wiele nieprawdziwych przekonań. Oto największe mity o reumatyzmie, które należy ostatecznie obalić.

Choroba stawów. Reumatolog obala największy mit
Czy dieta śródziemnomorska pomaga na reumatyzm? (ElenVD)

Reumatyzm jest chorobą starszych ludzi

Jest to jeden z najpopularniejszych mitów dotyczących tej choroby. Wprawdzie reumatyzm najczęściej dotyka osoby starsze, ale na to schorzenie zapada coraz więcej młodych pacjentów. Niestety, wiele osób w młodym wieku ignoruje takie objawy jak sztywność i obrzęk stawów. Warto pamiętać, że lekceważenie tego typu dolegliwości może prowadzić do niepełnosprawności.

Reumatyzm całkowicie utrudnia funkcjonowanie

Osoby, które zajmują się pacjentami z reumatyzmem, powinny pamiętać, że nadopiekuńczość może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Chociaż reumatyzm nierzadko wywołuje silne dolegliwości bólowe, to przy tym schorzeniu ruch jest jak najbardziej wskazany. Chory powinien sam nauczyć się wykonywać proste czynności, niewymagające dużego wysiłku.

Reumatyzm to choroba, którą można wyleczyć

Pomimo ogromnych możliwości, jakie stwarza współczesna medycyna, reumatyzmu nie da się całkowicie wyleczyć. Wdrożenie terapii pozwala tylko spowolnić rozwój schorzenia i złagodzić jego objawy. Dlatego bardzo ważna jest jak najszybsza diagnoza i odpowiednie leczenie, dzięki którym reumatyzm nie zdominuje całkowicie życia pacjenta i pozwoli mu na sprawne funkcjonowanie.

Śródziemnomorska dieta pomaga na reumatyzm

Według niektórych opinii, jadłospis bogaty w ryby morskie, oliwę z oliwek i owoce, czyli dieta śródziemnomorska, może pomóc wyleczyć niektóre rodzaje dolegliwości reumatycznych. Znany polski reumatolog dr n. med. Czesław Drozd podczas rozmowy z WP abcZdrowie powiedział, że tej hipotezy nie potwierdzają żadne wyniki badań naukowych. Ekspert potwierdził, że tego typu produkty zawierają cenne minerały, witaminy i przeciwutleniacze, które wpływają korzystnie na prawidłową masę ciała, dzięki czemu zmniejszają ryzyko rozwoju schorzeń układu ruchu. Jednak jego zdaniem właściwości prozdrowotnych diety śródziemnomorskiej, nie powinno się przeceniać.

Profilaktyka, niestety, nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli chodzi o choroby zapalne. Ich przyczyna nie jest bowiem do końca znana. Wiadomo, że mogą wywoływać je infekcje, jednak nie zawsze da się ich uniknąć. Pewnym rozwiązaniem jest odpowiednia suplementacja oraz ruch w rozsądnych dawkach. Stawy nie mogą być bowiem ani zaniedbywane, ani przeciążone - podkreśla lekarz.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Zobacz także: Te produkty pełne są niezdrowych dodatków
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić