o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGG
|

Cierpi ok. 4,5 mln Polaków. Objawy chorych nerek widać na skórze

4
Podziel się

W Polsce coraz więcej osób cierpi z powodu chorób nerek. Niestety, tylko niewielka cześć pacjentów zdaje sobie sprawę z choroby. Jakie objawy mogą dać chore nerki?

Objawy chorych nerek widać na skórze
Objawy chorych nerek widać na skórze (Getty Images)
bELoCpAl

Choroba nerek. Cichy zabójca

Dane na temat zachorowalności na choroby nerek są zatrważające. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nie ok. 4,5 miliona osób

Ze względu na to, że choroby nerek nie dają typowych objawów, tylko 10 proc. pacjentów zdaje sobie z tego sprawę. Jest to niezwykle niebezpieczne, ponieważ śmiertelność z powodu chorób nerek jest bardzo wysoka.
Co roku z powodu nieleczonej choroby umiera nawet 80 tys. osób.

bELoCpAn

Oto kilka wskazówek, jak rozpoznać chore nerki.

Opuchlizny i obrzęki – pierwszy objaw choroby nerek

Jednym z głównych zadań nerek jest usuwanie z organizmu nadmiaru płynów. Więc obrzęki i opuchlizny mogą być pierwszą oznaką, że dzieje się coś niedobrego.
Najczęściej obrzęki występują w okolicach kostek, kolan, twarzy oraz dłoni.
Innym objawem mogą być zawroty głowy oraz chroniczne uczucie zimna oraz zmęczenia.

Szybka utrata wagi może świadczyć o chorych nerkach

Zaburzenie pracy nerek skutkuje tym, że z krwiobiegu nie są usuwane toksyny. W związku z tym chorzy mogą odczuwać w ustach metaliczny posmak.

bELoCpAt

Zaskakującym skutkiem choroby nerek może też być brak ochoty na jedzenie mięsa. Nawet jeśli wcześniej pacjent nie wyobrażał sobie życia bez niego.

Kolejną oznaką może być szybka utrata wagi, ponieważ choroby nerek dają objawy również od strony układu pokarmowego. Nagromadzenie toksyn może powodować nudności, wymioty oraz brak apetytu. Oddech może dawać nieprzyjemny zapach.

Nieprawidłowe oddawanie moczu

Osoby z chorobami nerek bardzo często skarżą się na zaburzenia oddawania moczu. Może pojawić się uczucie parcia na pęcherz. Pojawia się też potrzeba częstszych wizyt w łazience. Czasami taka potrzeba pojawia się nawet w nocy.
Zmianom również może ulegać wygląd moczu. Oznacza to, że może dojść do obecności krwi w moczu (hematuria). Ciecz również może mieć barwę ciemniejszą lub jaśniejszą niż zwykle.

bELoCpAu

Nietypowa wysypka lub swędzenie

Choroby nerek mają również wpływ na wygląd skóry, powodując uporczywe wysypki oraz świąd. Wystąpienie tych objawów jest związane z gromadzeniem się toksyn w organizmie.
Lekarze przestrzegają, że wczesna diagnostyka chorób nerek może uchronić nas przed dializą. Dlatego jeśli obserwujesz u siebie któryś z tych objawów, warto udać się na badania.

Czytaj też:

bELoCpAv

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELoCpAO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
MZdrowia
8 miesięcy temu
ale to sa wszystko objawy KOWIDA !!!!!!!!!!!!!
dobrytekstHAH...
8 miesięcy temu
tekściarz prawie jak jackowski , jakaś rodzina jasnowidzów ?
Obserwator
8 miesięcy temu
Średnia ok 216 osób na dzień, a na zarazę .. Cóż możnaby rzec że trzebs by było spokojnie ogłosić stan wyjątkowy, nie mówiąc o innych "leczonych" chorobach
bELoCpAP
Krycha.
8 miesięcy temu
co wy pleciecie... teraz umiera się tylko na COVID !!!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić