Cierpisz na bezsenność? To również może ci grozić!

0

Gdy myślimy o konsekwencjach braku snu, do głowy od razu przychodzą nam takie dolegliwości jak kłopoty z koncentracją czy deficyt energii. Często nie zdajemy sobie sprawy, że rezultatem bezsenności mogą być również o wiele poważniejsze problemy zdrowotne.

Cierpisz na bezsenność? To również może ci grozić!
Brak snu powoduje nie tylko spadek energii i trudności z koncentracją (Getty Images)

Badania nad skutkami bezsenności przeprowadzili naukowcy z Cedars-Sinai Smidt Heart Institute w Los Angeles w stanie Kalifornia. Swoimi spostrzeżeniami podzielili się w czasopiśmie naukowym "Clinical Cardiology".

Bezsenność – skutki dla zdrowia. Miej się na baczności

Autorzy badań przywołali statystyki, zgodnie z którymi z bezsennością zmaga się od 10 do nawet 15 procent Amerykanów. W toku przeprowadzania testów i porównań odkryli, że jednym z najpoważniejszych skutków tej choroby jest wyższe ryzyko zawału serca.

Jedną z autorek badań była doktor Martha Gulati. Dyrektor ds. profilaktyki w Cedars-Sinai Smidt Heart Institute przyznała, że większość jej pacjentów stanowią kobiety. Już wcześniej potwierdzono, że bezsenność przyczynia się u tej grupy do występowania choroby niedokrwiennej serca. Teraz ustalono, że grozi im też zawał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Miał zawał serca na boisku! Wrócił do gry
Bezsenność stanowi dość powszechną chorobę. Mamy z nią do czynienia prawdopodobnie u 1 na 10 mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Odnoszę wrażenie, że prawie każdy na pewnym etapie życia doświadcza bezsenności. Szacuje się, że 1 na 2 dorosłe osoby ma z nią w pewnym momencie do czynienia na krótką metę, być może z powodu przeżywania stresującego okresu – podkreślała dr Martha Gulati na łamach "Clinical Cardiology".

Bezsenność jest definiowana jako zaburzenie snu, charakteryzujące się objawami w rodzaju trudności z zasypianiem czy przedwczesnego wybudzania się z niemożnością ponownego uśnięcia. Na potrzeby badań przeprowadzono analizę zebranych na przestrzeni 11 lat przypadków 1 184 256 dorosłych osób z USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Niemiec, Tajwanu oraz Chin.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić