Wystarczy kilka tygodni. Trudno uwierzyć, co dzieje się z młodzieżą

7

Naukowcy uważnie obserwują wpływ, jaki na nastolatków wywiera korzystanie z portali społecznościowych. Postanowili sprawdzić, co się stanie, jeżeli młodzi ludzie na pewien czas całkowicie z tego zrezygnują. Efekty przerosły najśmielsze oczekiwania.

Wystarczy kilka tygodni. Trudno uwierzyć, co dzieje się z młodzieżą
Jaki wpływ ma na młodych ludzi obcowanie z mediami społecznościowymi? (Getty Images)

Badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Children's Hospital of Eastern Ontario Research Institute. Prowadzący testy postanowili sprawdzić, jaki wpływ będzie miało na nastolatków oraz młodych dorosłych skrócenie czasu, który zazwyczaj spędzają na portalach społecznościowych.

Wpływ portali społecznościowych na osoby w wieku nastoletnim

Naukowcy, współpracując z Amerykańskim Towarzystwem Psychologicznym, szybko doszli do wniosków, że już po trzech tygodniach samoocena nastolatków uległa zmianie na lepsze. Ponieważ dorastające dziewczęta i chłopcy, a także młodzi dorośli, nie byli "bombardowani" wizerunkami przystojnych modeli i atrakcyjnych modelek, zaczęli powoli akceptować własnych wygląd.

W badaniu wzięło udział 220 osób. Byli to studenci studiów licencjackich w wieku od 17 do 25 lat. Łączyło ich korzystanie z portali społecznościowych przez minimum dwie godziny dziennie oraz objawy zaburzeń depresyjnych lub lękowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: Dlaczego młodzi kochają Ekipę? "Friz to lepsza wersja nas"

Uczestników badania poproszono o wskazanie w skali od 1 do 5, jak oceniają swój wygląd. Musieli również odpowiedzieć na stwierdzenia w rodzaju: "Jestem całkiem zadowolony ze swojego wyglądu" i "Jestem zadowolony ze swojej wagi" – zaznaczali własne odczucia na skali od "zawsze" do "nigdy.

Początkowo wybrani nastolatkowie i młodzi dorośli zredukowali czas spędzany na portalach do 60 minut dziennie. Druga połowa uczestników mogła przesiadywać na nich nadal po około 188 minut. Trzy tygodnie później okazało się, że osoby, które przestały spędzać zbyt długi czas w internecie, miały lepszą samoocenę.

Portale społecznościowe mogą każdego dnia narażać użytkowników na setki, a nawet tysiące obrazów i zdjęć, w tym celebrytów, modelek modowych lub fitness – podkreślił Gary Goldfield, który przewodniczył badaniom, cytowany przez "New York Post".
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić