Czarna strona grzybobrania. "Przestałem zbierać"

4

Miłośników zbierania grzybów absolutnie nie brakuje. Niestety, wyprawy do lasu niekiedy mogą doprowadzić do tragedii. Chodzi oczywiście o ryzyko zatrucia grzybami. Czy istnieje skuteczny sposób na to, by ich uniknąć? Wyjaśniamy.

Czarna strona grzybobrania. "Przestałem zbierać"
Zdjjęcie ilustracjne (Pixabay)

Prof. Piotr Kaliciński udzielił wywiadu portalowi gazeta.pl. W trakcie rozmowy kierownik Kliniki Chirurgii Dziecięcej i Transplantacji Narządów Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka opowiadał o ciężkich zatruciach grzybami u dzieci.

Nie brakowało przypadków, w których konieczne były przeszczepy wątroby. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Przeszkodę stanowić może m.in. brak dawców lub pogarszający się ogólny stan zdrowia pacjenta.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Pasja jest kobietą". Lidia Popiel: Każdy ma prawo do swojego życia

Niekiedy przeszczep natomiast nie pomaga - dziecko umiera mimo podjętych starań. A dlaczego w ogóle dzieci są tak mocno narażone na konsekwencje zatruć grzybami?

W grzybach trujących występują toksyny - mniej lub bardziej szkodliwe dla małych dzieci, których wątroby nie wykształciły jeszcze dostatecznej ilości enzymów potrzebnych do ich metabolizmu - powiedział prof. Piotr Kaliciński w rozmowie z gazeta.pl.

Muchomor sromotnikowy jest szczególnie groźny

Są też takie trujące grzyby, które niezależnie od wieku są toksyczne, a wszystko za sprawą tego, że nie są metabolizowane przez ludzką wątrobę.

Do zatruć śmiertelnych dochodzi często w rodzinach, w których są osoby uznające się za znawców tematu. Uważają, że mogą zbierać gąski, pieczarki polne, kanie. A potem okazuje się, że był wśród nich jeden muchomor sromotnikowy. Wystarczy jego mały kawałek, żeby zatruć całą rodzinę - dodał ekspert.

Jak uniknąć zatrucia grzybami? "Początkujący grzybiarze powinni wybierać się na grzyby w towarzystwie osób bardziej doświadczonych. Warto zabrać ze sobą atlas grzybów lub skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfona" - radzi sanepid.

Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma ryzyka na zebranie śmiertelnie niebezpiecznych grzybów - podkreślono.

Prof. Kaliciński otwarcie wyznał, że przestał zbierać grzyby. Taką decyzję podjął po pierwszym doświadczeniu śmierci dziecka zatrutego muchomorem sromotnikowym.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić