Gdy wątroba szwankuje, objaw pojawia się na paznokciach

0

Niektóre choroby mogą być trudne do zdiagnozowania, gdyż nie dają charakterystycznych objawów. Okazuje się, że niektóre z nich mogą być widoczne na naszych dłoniach! Dowiedz się, na co zwrócić szczególną uwagę.

Objawy chorób często pojawiają się na dłoniach
Objawy chorób często pojawiają się na dłoniach (Getty Images)

Choroby, które widać na dłoniach

Choroby wątroby

Mówi się, że wątroba nie boli. To prawda, ale nie oznacza to, że nie daje żadnych objawów, gdy nie pracuje prawidłowo. Gdy dochodzi do marskości na skórze możemy zaobserwować rumień. W jego obrębie skóra będzie bardzo ciepła. Z kolei paznokcie ulegają zgrubieniu i uwypukleniu. Zauważyć można również podłużne bruzdy. Chora wątroba może powodować, że paznokcie zaczynają mieć zegarkowaty kształt. W niektórych przypadkach diagnozuje się również przykurcz
Dupuytrena.

Parkinson

Chociaż choroba Parkinsona rozwija się po cichu i przez wiele lat może nie zostać zdiagnozowana, to jednym z najbardziej charakterystycznych jej objawów jest drżenie dłoni, nad którym chory nie może zapanować.

Łuszczyca

Głównym objawem łuszczycy są wykwity skórne, które możemy zaobserwować również na dłoniach. Pojawiają się one w postaci czerwonobrunatnych grudek posiadających złuszczającą się powierzchnię w postaci srebrzystych łusek. W przypadku łuszczycy paznokci na płytce można zauważyć poprzeczne rowki i zagłębienia, z kolei pod paznokciami - żółto-brązowe plamy.

Anemia

W przypadku anemii nasza skóra staje się szorstka i sucha, a paznokcie łamliwe i rozdwajające się. Osoby cierpiące na niedokrwistość skarżą się również na podłużne prążki z rowkami na swoich paznokciach.

Grzybica

Grzybicę łatwo pomylić z łuszczycą i na odwrót. Skóra w obu przypadkach jest bowiem sucha, zaczerwieniona i łuszcząca. To co może pomóc odróżnić grzybicę, to biała obwódka powstająca dookoła pęknięć skóry. Co więcej, w tych miejscach skóra może być wilgotna. Często pojawia się też opuchlizna, bolesny świąd i uczucie pieczenia w zainfekowanych miejscach.

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Oprócz sztywności stawów, którą odczuwa chory, pojawia się również ból w ich okolicach. W przebiegu choroby można również zaobserwować powstawanie guzków zwyrodnieniowych, tzw. guzków Heberdena i Boucharda.

Nadczynność tarczycy

Chorzy cierpiący na niedoczynność tarczycy bardzo często skarżą się na spocone, wilgotne dłonie. Często pojawia się u nich również drżenie palców oraz łamliwość paznokci.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić