Objawy cukrzycy widoczne na skórze. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić

10

Cukrzyca typu 2 objawia się przede wszystkim wzmożonym pragnieniem, częstym oddawaniem moczu i wysokim stężeniem glukozy we krwi. Do wczesnych objawów cukrzycy zaliczamy również zmiany skórne. Zobacz, co powinno cię zaniepokoić.

Objawy cukrzycy widoczne na skórze.  Zobacz, co powinno cię zaniepokoić
(Getty Images)

Objawy cukrzycy na skórze

We krwi osoby chorej na cukrzycę znajduje się więcej glukozy niż u zdrowego człowieka. Nadmiar składnika uszkadza naczynia krwionośne i wywołuje zmiany zwyrodnieniowe. Zwężone i pozrastane żyły nie dostarczają wszystkim komórkom części substancji odżywczych. Niedożywiona jest także skóra - staje się przesuszona, łuszczy się, ma słabą odporność na skaleczenia. Pojawia się także świąd, różnobarwne plamy i zmiany skórne. To właśnie te objawy mogą sugerować, że mamy do czynienia z cukrzycą.

Sucha i szorstka skóra

Długo utrzymujące się wysokie stężenie glukozy we krwi prowadzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych i powoduje upośledzenie układu naczyniowego. W konsekwencji dochodzi do zaburzeń w transporcie składników odżywczych. Osoby zmagające się z cukrzycą często skarżą się na suchą i szorstką skórę, która ma tendencję do łuszczenia się.

Żółto-brązowe plamy na skórze

U młodych osób, które cierpią na cukrzycę, na skórze mogą pojawiać się żółto-brązowe lub żółto-fioletowe wykwity, podobne do trądziku. Plamki te bardzo trudno się goją, a skóra je otaczająca staje się błyszcząca. Brązowe lub żółte plamy mogą pojawiać się także w okolicach ud. Plamom zwykle towarzyszy swędzenie i bolesność.

Ciemniejąca skóra przy karku

Objawem cukrzycy są też ciemniejące plamy pojawiające się na karku, pod pachami i w pachwinach. Jest to tzw. rogowacenie ciemnie i często towarzyszą mu pojawiające się licznie włókniaki miękkie. Nie są one szkodliwe dla zdrowia, jest to problem natury estetycznej.

Nawracające infekcje skórne

Osoby z nieustabilizowanym wysokim poziomem glukozy we krwi częściej cierpią na nawracające infekcje skórne, wywołane grzybami lub bakteriami. Jeśli objawy na skórze utrzymują się przez dłuższy czas i nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem

Zobacz też:

Autor: KGA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić