Mało znany objaw. Pojawia się, gdy rak jelita grubego atakuje organizm

180

Nowotwór jelita grubego we wczesnym stadium nie wykazuje typowych objawów, dlatego jest nazywany ''cichym zabójcą''. Według naukowców z Cancer Treatment Centers of America, ta choroba może zaatakować także nasz układ oddechowy czego objawem są duszności.

Rak jelita grubego może dawać nietypowe objawy
Rak jelita grubego może dawać nietypowe objawy (Getty Images)

Według badań przeprowadzonych przez NHS (National Health Institute) ponad 90 proc. osób cierpiących na raka jelita grubego ma problemy z prawidłowym wypróżnieniem. Jest to rak, który objawia się krwią w stolcu i raka jelita grubego występują inne, nietypowe symptomy. W zaawansowanym stadium tego schorzenia mogą pojawić się przerzuty na inne organy. W takim przypadku następuje oderwanie komórek rakowych od guza i rozprzestrzenienie ich do innych organów poprzez układ krwionośny lub limfatyczny.

Te komórki mogą osadzać się i tworzyć nowe guzy na innych narządach. Tak więc rak jelita grubego, który rozprzestrzenia się lub daje przerzuty do płuc, wątroby lub innych narządów, nazywa się przerzutowym rakiem jelita grubego – wyjaśniają specjaliści z Cancer Treatment Centers of America.

W przypadku nowotworu jelita grubego przerzuty dotykają zazwyczaj wątrobę. Czasem zdarza się, że rak atakuje również układ oddechowy a szczególnie płuca. Objawy, które towarzyszą temu schorzeniu to płytki oddech, duszności, regularny kaszel oraz krwioplucie.

Przyczyną duszności nie musi być rak jelita grubego. Mogą być one spowodowane także astmą, infekcją klatki piersiowej, paleniem papierosów czy nadwagą. Jeżeli wystąpią u nas duszności, należy udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i wykluczy choroby nowotworowe.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić