o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Karolina Woźniak
|

Jak wrócić do formy po dłuższej przerwie? 3 porady

0
Podziel się

Powrót do treningów po dłuższym czasie może się wydawać niektórym niemożliwy lub bardzo trudny. W wyniku pandemii koronawirusa siłownie i boiska były zamknięte. Nie wszyscy decydowali się również na treningi na świeżym powietrzu w maseczkach. Osoby, które chcą wrócić do formy po kilku miesiącach, mogą jednak odetchnąć z ulgą. Nie jest to takie trudne, jak może się wydawać.

Powrót do formy nie będzie taki trudny, jak może się wydawać. Wystarczy pamiętać o 3 zasadach.
Powrót do formy nie będzie taki trudny, jak może się wydawać. Wystarczy pamiętać o 3 zasadach. (Getty Images)
bErmtsth

Część osób musiała zrezygnować z regularnych treningów przez pandemię koronawirusa. Jednak już 6 czerwca siłownie i baseny zostaną ponownie otwarte. Jeśli nie możesz już doczekać się pójścia na siłownie i zastanawiasz się, jak wrócić do formy, przedstawiamy 3 porady, które mogą okazać się bardzo przydatne.

Jak wrócić do formy po dłuższej przerwie? 3 porady

Choroba, brak czasu, czy jak w tym przypadku, pandemia wirusa, mogły spowodować dłuższą przerwę w treningach. Osoby, które już wcześniej ćwiczyły regularnie, nie powinny mieć większego problemu w powrocie do formy. Wszystko dzięki pamięci mięśniowej i nerwowej. Tkanka mięśniowa, która już wcześniej była wystawiana na bodźce treningowe, znacznie lepiej zareaguje na powrót do aktywności fizycznej niż będzie to w przypadku osób, które nigdy nie trenowały.

Nie forsuj się treningami

Należy pamiętać, że intensywny trening, który był niejako normą przed wystąpieniem przerwy, nie będzie dobrym pomysłem na początek. Forsowanie się może przynieść odwrotny skutek. Organizm, który jest po dłuższej przerwie, nie jest gotowy na taki wysiłek. Potrzebuje czasu, żeby zaadaptować się na nowo.

bErmtstj

Najlepszym pomysłem będzie stopniowy progres. Dobrym rozwiązaniem będzie również konsultacja z trenerem, który może rozpisać ci plan treningowy, a powrót na siłownie będzie bardziej efektywny.

Regeneracja

Regeneracja to podstawa treningu. Bez odpoczynku nie ma efektów, a chyba na tym większości osób zależy. Warto zadbać o odpowiednią dawkę snu - organizm będzie potrzebował nocnej regeneracji, żeby mieć siłę na kolejne treningi.

bErmtstp

Ważny jest również relaks, w którym może ci pomóc dobra książka lub film, a także robienie przerw między treningami. Ćwiczenia 7 dni w tygodniu mogą przynieść więcej strat niż korzyści. Organizm nie zdąży zregenerować tkanki mięśniowej, która została naruszona podczas treningu, co może spowodować np. kontuzję. Codzienne treningi mogą również wywołać spadek motywacji dlatego warto złapać chwilę oddechu i pozwolić sobie na odpoczynek.

Odpowiednia dieta

Zbilansowana dieta to podstawa. Bez odpowiedniego jadłospisu efekty wizualne naszych treningów mogą być mało widoczne, a w końcu większości z nas zależy właśnie na pięknie wyrzeźbionej sylwetce. Zdrowe odżywiane pozwoli również dostarczyć organizmowi wartości odżywczych, które pozwolą nam na aktywność fizyczną.

bErmtstq

Warto zadbać o odpowiednią podaż makro i mikroskładników, dzięki którym będziemy odpowiednio odżywieni. Nie można zapomnieć również o witaminach, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Siłownie, baseny i kluby fitness zostaną otwarte już na początku czerwca. Przez dwa miesiące wszystkie placówki sportowe były zamknięte. Oczywiście z tych miejsc będzie można korzystać pod warunkiem przestrzegania zasad. Chodzi przede wszystkim o zachowanie odpowiedniej odległości czy dezynfekcję sprzętu po każdych ćwiczeniach.

Zobacz także: Siłownie i kluby fitness ruszają 6 czerwca. Będzie się lał pot i płyny dezynfekujące

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bErmtstK
KOMENTARZE
(0)
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić