o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KGA
|

Jest rakotwórczy i sprzyja miażdżycy. W Polsce stosowany na potęgę

74
Podziel się

Olej palmowy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Wchodzi w skład blisko połowy produktów dostępnych na rynku. Powód jest prosty – niskie koszty. Eksperci biją na alarm: to pozorna oszczędność, za którą konsumenci zapłacą własnym zdrowiem.

Jest rakotwórczy i sprzyja miażdżycy. W Polsce stosowany na potęgę
(123RF)
bDHRdkBh

Produkty z olejem palmowym

Olej palmowy ze względu na niską cenę, stanowi surowiec, który jest masowo stosowany w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go w składzie bardzo wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia.

bDHRdkBj

Poniżej przykładowa lista produktów, w których znajdziemy olej palmowy:

● batoniki,
● ciastka,
● chipsy,
● margaryna,
● mrożone frytki,
● mrożona pizza,
● masło orzechowe,
● chleb.

Olej palmowy jest obecny również w wielu produktach podawanych dzieciom, np. w mleku modyfikowanym. To cenna wskazówka dla rodziców, żeby baczniej przyglądali się składowi żywności, którą karmią swoje maluchy.

bDHRdkBp

Tłuszcz szkodliwy dla zdrowia

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywości olej palmowy to substancja, która może być toksyczna dla zdrowia. Zawarte w nim nasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się m.in. do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Szkodliwe właściwości oleju są uwarunkowane przede wszystkim przez proces obróbki termicznej i środki stosowane, żeby przedłużyć trwałość tego tłuszczu. Część badań jasno wskazuje na to, że związki, które wytwarzają się w czasie utwardzania oleju, mają działanie rakotwórcze. Podczas procesu rafinacji oleju powstają substancje kancerogenne, takie jak: estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD).

bDHRdkBq

Badania przeprowadzone przez agencję Inquiry i firmy ITBC Communication dowiodły, że aż 90 proc. Polaków nie zwraca uwagi na konserwanty i barwniki obecne w żywności. To szczególnie niepokojące w kontekście powszechności i szkodliwości oleju palmowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDHRdkBK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(74)
Maja
4 tyg. temu
dlaczego nie jest zabronione !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! czy ktoś bierze w łapę bo nie rozumiem tego ?? tak samo walczą z klimatem a produkcji butelek plastikowych nit nieśmie zabraniać nawet nie wspominają o tym tak jak samochody z silnikami 5.o . fałsz i obłuda na każdym kroku
Realista
4 tyg. temu
Wystarczy zabronić używania tego oleju, a nie tylko ostrzegać!
Hzzzs
4 tyg. temu
Gdzie jest sanepid. Kto z sanepidu za to odpowie. Jesteśmy truci a oni nic nie robią.
bDHRdkBL
No i
4 tyg. temu
Nie mozna zakazac? Gdzie jest panstwo?
1234
4 tyg. temu
Kto by tam w Polsce przejmował się zdrowiem, tym, że inni chorują, u nas liczy się tylko zysk, rząd nas do tego doprowadził, że ludzie za wszelką cenę chcą zarobić na godne życie.
Najnowsze komentarze (74)
;))
3 tyg. temu
"90 proc. Polaków nie zwraca uwagi na konserwanty i barwniki obecne w żywności." nic dziwnego, skoro 30 % głosuje na PiS
Miśka
4 tyg. temu
Olej palmowy jest we wszystkich mrożonych warzywach i w większości słodyczy.
mymy
4 tyg. temu
woda chlorowana tez jest rakotworcza ,cywilizowane kraje stosuja ozon
mymy
4 tyg. temu
nie jem chleba ,batonikow ,ciastek ,margaryny czekoladowego masla,frytek,pizzy,chipsow chyba to zrozumiale
Gość
4 tyg. temu
Wystarczy sprawdzić składniki zanim się coś kupi. Tylko, że ludzie często z oszczędności kupują badziewie, byle się tylko nażreć.
1234
4 tyg. temu
Kto by tam w Polsce przejmował się zdrowiem, tym, że inni chorują, u nas liczy się tylko zysk, rząd nas do tego doprowadził, że ludzie za wszelką cenę chcą zarobić na godne życie.
Maślarz
4 tyg. temu
Olej palmowy ciekły, tak jak olej rzepakowy jest zdrowy o ile jedzony na zimno. Utwardzony olej jest szkodliwy i tak trzeba pisać - "utwardzony olej palmowy" a nie "olej palmowy"
nick
4 tyg. temu
no to będziemy mieli wegański olej silnikowy
bDHRdkBD
Alojzy
4 tyg. temu
Szkodliwy? Wycofac i koniec a nie ma żadnej reakcji. 21 wiek ? Raczej 12ty.
Makgajwer
4 tyg. temu
Najbardzjej szkodliwy jest dzisiaj smartfon - zrozumiecie jak już bėdzie za puźno
kirdan1
4 tyg. temu
Tutaj zachodzi pewne nieporozumienie! Szkodliwy jest tylko utwardzony olej palmowy (po specjalnej obróbce)! Surowy, czerwony olej palmowy jest jedną z najbardziej wartościowych substancji i leczy wiele schorzeń, ma m.in działanie przeciwnowotworowe. Nie jest łatwo go kupić, ale da się (również w Polsce, ale nie będę spamować).
Kot
4 tyg. temu
Wszystkie śmieci batoniki czekoladki itp które Niemcy wysyłają do pl. Są na oleju palmowym. Ceny wyższe niż w niemczech. A w niemczech taniej i bez oleju palmowego mają te same słodycze. Wiem bo mieszkam w de kupę lat
Bronek K
4 tyg. temu
Dlaczego żaden ze szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego surowców czy produktów nie jest zabroniony? Komu zależy na celowym truciu ludności? Czyje interesy reprezentują rządy wybierane przez obywateli?
pzt
4 tyg. temu
uwolnić trawkę . Zakazać oleju palmowego, parówek i innych E58, Exxx
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić