Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KGA
|

Jest rakotwórczy i sprzyja miażdżycy. W Polsce stosowany na potęgę

74
Podziel się

Olej palmowy jest powszechnie wykorzystywany w przemyśle spożywczym. Wchodzi w skład blisko połowy produktów dostępnych na rynku. Powód jest prosty – niskie koszty. Eksperci biją na alarm: to pozorna oszczędność, za którą konsumenci zapłacą własnym zdrowiem.

Jest rakotwórczy i sprzyja miażdżycy. W Polsce stosowany na potęgę
(123RF)
bELzuKbp

Produkty z olejem palmowym

Olej palmowy ze względu na niską cenę, stanowi surowiec, który jest masowo stosowany w przemyśle spożywczym. Znajdziemy go w składzie bardzo wielu produktów, po które sięgamy każdego dnia.

bELzuKbr

Poniżej przykładowa lista produktów, w których znajdziemy olej palmowy:

● batoniki,
● ciastka,
● chipsy,
● margaryna,
● mrożone frytki,
● mrożona pizza,
● masło orzechowe,
● chleb.

Olej palmowy jest obecny również w wielu produktach podawanych dzieciom, np. w mleku modyfikowanym. To cenna wskazówka dla rodziców, żeby baczniej przyglądali się składowi żywności, którą karmią swoje maluchy.

bELzuKbx

Tłuszcz szkodliwy dla zdrowia

Według Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywości olej palmowy to substancja, która może być toksyczna dla zdrowia. Zawarte w nim nasycone kwasy tłuszczowe przyczyniają się m.in. do odkładania blaszki miażdżycowej w tętnicach.

Szkodliwe właściwości oleju są uwarunkowane przede wszystkim przez proces obróbki termicznej i środki stosowane, żeby przedłużyć trwałość tego tłuszczu. Część badań jasno wskazuje na to, że związki, które wytwarzają się w czasie utwardzania oleju, mają działanie rakotwórcze. Podczas procesu rafinacji oleju powstają substancje kancerogenne, takie jak: estry glicydylowe kwasów tłuszczowych (GE), 3-monochloropropandiolu (3-MCPD) i 2-monochloropropandiolu (2-MCPD).

bELzuKby

Badania przeprowadzone przez agencję Inquiry i firmy ITBC Communication dowiodły, że aż 90 proc. Polaków nie zwraca uwagi na konserwanty i barwniki obecne w żywności. To szczególnie niepokojące w kontekście powszechności i szkodliwości oleju palmowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELzuKbS
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(74)
;))
9 miesięcy temu
"90 proc. Polaków nie zwraca uwagi na konserwanty i barwniki obecne w żywności." nic dziwnego, skoro 30 % głosuje na PiS
Miśka
9 miesięcy temu
Olej palmowy jest we wszystkich mrożonych warzywach i w większości słodyczy.
mymy
9 miesięcy temu
woda chlorowana tez jest rakotworcza ,cywilizowane kraje stosuja ozon
bELzuKbT
mymy
9 miesięcy temu
nie jem chleba ,batonikow ,ciastek ,margaryny czekoladowego masla,frytek,pizzy,chipsow chyba to zrozumiale
Gość
9 miesięcy temu
Wystarczy sprawdzić składniki zanim się coś kupi. Tylko, że ludzie często z oszczędności kupują badziewie, byle się tylko nażreć.
1234
9 miesięcy temu
Kto by tam w Polsce przejmował się zdrowiem, tym, że inni chorują, u nas liczy się tylko zysk, rząd nas do tego doprowadził, że ludzie za wszelką cenę chcą zarobić na godne życie.
Maślarz
9 miesięcy temu
Olej palmowy ciekły, tak jak olej rzepakowy jest zdrowy o ile jedzony na zimno. Utwardzony olej jest szkodliwy i tak trzeba pisać - "utwardzony olej palmowy" a nie "olej palmowy"
nick
9 miesięcy temu
no to będziemy mieli wegański olej silnikowy
Alojzy
9 miesięcy temu
Szkodliwy? Wycofac i koniec a nie ma żadnej reakcji. 21 wiek ? Raczej 12ty.
Makgajwer
9 miesięcy temu
Najbardzjej szkodliwy jest dzisiaj smartfon - zrozumiecie jak już bėdzie za puźno
kirdan1
9 miesięcy temu
Tutaj zachodzi pewne nieporozumienie! Szkodliwy jest tylko utwardzony olej palmowy (po specjalnej obróbce)! Surowy, czerwony olej palmowy jest jedną z najbardziej wartościowych substancji i leczy wiele schorzeń, ma m.in działanie przeciwnowotworowe. Nie jest łatwo go kupić, ale da się (również w Polsce, ale nie będę spamować).
Kot
9 miesięcy temu
Wszystkie śmieci batoniki czekoladki itp które Niemcy wysyłają do pl. Są na oleju palmowym. Ceny wyższe niż w niemczech. A w niemczech taniej i bez oleju palmowego mają te same słodycze. Wiem bo mieszkam w de kupę lat
Bronek K
9 miesięcy temu
Dlaczego żaden ze szkodliwych dla zdrowia i życia ludzkiego surowców czy produktów nie jest zabroniony? Komu zależy na celowym truciu ludności? Czyje interesy reprezentują rządy wybierane przez obywateli?
bELzuKbL
pzt
9 miesięcy temu
uwolnić trawkę . Zakazać oleju palmowego, parówek i innych E58, Exxx
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić