o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KKG
|

Ten znak na dłoniach to dowód, że rak jest zaawansowany

40
Podziel się

Palce pałeczkowate mogą być sygnałem ostrzegającym przed groźnymi chorobami. W wielu przypadkach nietypowe odkształcenie palców może być ostatnim dzwonkiem na udanie się do lekarza.

Ten znak na dłoniach to dowód, że rak jest zaawansowany
(123RF)
bDJNWIwl

Palce Hipokratesa

Pierwszym, nieodczuwalnym objawem pojawienia się tzw. palców pałeczkowatych jest zwiotczenie łożysk paznokci. Później następuje pogrubienie dystalnych paliczków, czyli końcówek palców. Paznokcie powiększają się i wyraźnie zaokrąglają swoją powierzchnię. W polskiej tradycji medycznej nazywano je kiedyś "palcami Hipokratesa" lub "palcami dobosza". Kształtem przypominają maczugę.

bDJNWIwn

Przyczyny nietypowych palców

Lekarze od dawna szukali przyczyn powstawania tego nietypowego objawu. Wśród głównych podejrzanych znajdowały się zmiany hormonalne. I choć zdarzają się pacjenci, u których te nieprawidłowości mają podłoże nadczynności przytarczyc, to najpoważniejszymi dolegliwościami powodującymi wyraźne zniekształcenie dłoni są choroby powiązane z nieodpowiednim poziomem tlenu w organizmie. Brytyjscy naukowcy odkryli niedawno, że występowanie palców pałeczkowatych może być niekiedy objawem nowotworu płuc.

Efekt zmian genetycznych

Dr n. med. Krzysztof Wróbel, kardiochirurg przypomina, że palce pałeczkowate mogą być efektem zmian genetycznych.

bDJNWIwt

Palce pałeczkowate mogą być też wynikiem choroby dziedzicznej. Mogą wystąpić wtedy już u małych dzieci. Osoby cierpiące np. na mukowiscydozę mają problemy z oddychaniem od urodzenia. Choroba sprawia, że ich płuca nie działają tak, jak trzeba. Dla większości chorych jedynym ratunkiem jest przeszczep płuc. Wcześniej te osoby po prostu umierały. Dziwny kształt dłoni u nich nie jest niczym niezwykłym. - mówi dr Wróbel dla portalu abcZdrowie.

Palce pałeczkowate mogą być objawem wielu chorób, które powstają na skutek długotrwałego i poważnego niedotlenienia organizmu. Schorzenia powodujące niedotlenienie organizmu dają wczesne sygnały, dlatego istnieje duże prawdopodobieństwo, że zdiagnozowane w porę będą uleczalne.

bDJNWIwu

Zanim wystąpią palce pałeczkowate, pojawia się jeszcze jeden objaw poprzedzający – tzw. sinica. Usta i skóra zaczynają zmieniać kolor na sinoniebieski. Wygląda to tak, jakby ktoś za długo przebywał w zimnej wodzie. Ona pojawia się, kiedy zawartość tlenu we krwi spada poniżej 90 proc. Jeśli mamy zdrowe serce i płuca, to saturacja (czyli procent tlenu we krwi) będzie wynosiła między 95 a 99 proc - wyjaśnia lekarz.

Pałeczkowate palce wynikiem zaniedbania

Kardiochirurg podkreśla, że to schorzenie rozwija się bardzo długo. Pacjent musi ignorować wcześniejsze symptomy mówiące o tym, że z organizmem dzieje się coś niedobrego.

Takie niedotlenienie musi trwać wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat. Żeby wystąpiły, organizm musi cierpieć na jakąś przewlekłą (lub rozwijającą się dynamicznie) chorobę płuc, serca lub krwi - dodaje dr Wróbel.

bDJNWIwv

Lekarze zalecają osobom z pałeczkowatymi palcami przeprowadzenie testów na choroby nowotworowe płuc i oskrzeli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDJNWIwO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
A12B
miesiąc temu
Zniekształcone dłonie mogą być przy chorych stawach,reumatyzmie-przestańcie straszyć dlaczego od razu rak?
123
miesiąc temu
Od kilku dni co drugi artykuł na od o2 dotyczy tematu chorób a przede wszystkim raka ocb? Dostają kasę od rządu żeby zastraszać ludzi?
Licho
miesiąc temu
Ten kraj toczy rak. To czerniak chciwy. Umiejscowiony jest w Toruniu i ma przeżuty do warszawki. Szczególnie upodobał sobie budżet państwa.
bDJNWIwP
Feree
miesiąc temu
o2 to jakaś wyrocznia dolegliwości lub też chorób! Nie portal np 2 dni temu znów mam problem z jednym palcem,a w mianowicie że nie mogę na chwilę ruszyć a jeśli już to naprawdę szkoda gadać i pisać.
Kuźwa
miesiąc temu
Hehe co może, się jeszcze Podagry albo tężca się nabawię ! Czytając dalej ten Artykuł- dajcie spokój straszycie tylko ludzi tym wszystkim .
Najnowsze komentarze (40)
Smyku
miesiąc temu
Ludzie całe życie leczą się na choroby a i tak prędzej czy później każdy pójdzie do piachu przed tym nie uciekniesz życie można tylko przedłużyć na cmentarz i tak każdy pójdzie.
Smyku
miesiąc temu
Co by nie mówić ludzie bronią się przed chorobami leczą całe życie a i tak prędzej czy później każdy pójdzie do piachu przed tym nie uciekniesz niestety.
Smyku
miesiąc temu
O jest inna choroba rak. A już myślałem że te palce to covid.
Lekarz onkolo...
miesiąc temu
Ludzie, kto pozwala na publikowanie takich bzdur?
🦑🦑🦑🦑
miesiąc temu
Ta❗i co było dalej‼🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞🦞
Polmen
miesiąc temu
ale głupoty gadają wykryć raka czasami graniczy przypadkiem albo cudem większości przypadków jest już za późno na pomoc bo jak zaczyna boleć no to na 70% jest to tylko przedłużenie życia tak naprawdę gdyby była normalność gdyby ludzie też szybciej chodzili do lekarza na kontrolę kto wie jakby teraz to wszystko wyglądało ludzie umierali i będą umierać na raka na raka tym bardziej jak nie ma pomocy.... nowy początek świata celowa redukcja ludzi... Każdy z nas ma raka ale nie każdemu się aktywuje...
Monika z Bruk...
miesiąc temu
No większej bzdury jeszcze nie czytałam na o2. Mój mąż urodził się z takimi palcami i jego ojciec i dziadek. Zawodowo uprawia sport, nigdy nie miał problemów ze zdrowiem a tym bardziej z płucami. Nie straszcie ludzi.
123456789
miesiąc temu
Redaktorku głupoty piszesz znam osoby które takie palce mają od urodzenia i przeżyli już pół wieku i mają się dobrze. Może byś znalazł porządniejsze zajęcie bo to ci jakoś nie bardzo wychodzi.
bDJNWIwH
Rybka
miesiąc temu
KKG, skad takie niedokładne wiadomosci? To, że palce pałeczkowate sa objawem raka płuc wiadomo już od dawna. Proszę zacząć szukać wiadomości na tematy medyczne w Vademecum dla lekarzy a nie ściagać bzdety z neta. Za takie coś wam płacą?
🙃🙃🙃🙃
miesiąc temu
Wszystko przyczynia się do raka. Seks też?
anka
miesiąc temu
To prawda,mój siostrzeniec ma mukowiscydozę i ma palce pałeczkowate,a jego tata jest nosicielem i również jego palce tak wyglądają
Mati
miesiąc temu
Proszę przestańcie straszyć ludzi i podać takie pierdoły W tytule pseudo artykuły Taki wygląd palcu świadczy o zaawansowanym nowotworze a linijkę dalej dodano słowo ,,może,,.Właśnie takie jest polskie dziennikarstwo Straszenie i szukanie sensacji tam gdzie jej nie ma .Brawo
Piski
miesiąc temu
Za dużo grał na organach czy monitoringu
Licho
miesiąc temu
Ten kraj toczy rak. To czerniak chciwy. Umiejscowiony jest w Toruniu i ma przeżuty do warszawki. Szczególnie upodobał sobie budżet państwa.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić