Jesteśmy zmęczeni, na skórze widać małe zmiany. To S.O.S naszego organizmu

0

Prawidłowe działanie hormonów znacząco wpływa na funkcjonowanie organizmu. Czasami w ciele człowieka dochodzi do zachwiania równowagi gospodarki hormonalnej. Jakie zaburzenia hormonalne mogą mieć związek z naszą kondycją i wyglądem?

Jesteśmy zmęczeni, na skórze widać małe zmiany. To S.O.S naszego organizmu
(123RF)

Owłosienie ciała

Jednym z zaburzeń hormonalnych jest wyrastanie włosów w miejscach, gdzie wcześniej nie występowały. Oznacza to bardzo wysoki poziom testosteronu w organizmie. Ta dolegliwość może być kłopotliwa szczególnie dla kobiet.

Nadmiar potu

Z kolei nadmierna potliwość to zaburzenie hormonalne, które może oznaczać wiele dolegliwości. Jeżeli dotyczy głowy i rąk może być związane z menopauzą, okresem dojrzewania, zażywaniem niektórych leków lub długotrwałym stresu.

Trądzik

Pojawienie się trądziku może pojawić się podczas cyklu menstruacyjnego albo być efektem niewłaściwej diety lub nieodpowiedniej pielęgnacji skóry. W przypadku gdy trądzik nie zanika przez długi czas, nierzadko oznacza to, że równowaga hormonalna jest zaburzona.

Nadwaga a hormony

Nasze hormony mogą także przyczynić się do problemów z wagą. Jeśli mimo regularnej aktywności fizycznej i stosowania diety odchudzającej, nie jesteśmy w stanie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, to najlepiej umówić się na wizytę u endokrynologa.

Kolejnym objawem zaburzeń hormonalnych mogą być ciągłe zmęczenie. Jeśli przesypiamy odpowiednią liczbę godzin, a mimo to budzimy się zmęczeni, to powinniśmy poddać się badaniu krwi w celu ustalenia przyczyny tej dolegliwości.

Estrogeny to grupa hormonów, których za niski poziom w organizmie kobiety może powodować zmniejszenie gęstości tkanek. Z kolei nadmiar estrogenu niekiedy powoduje powstawanie cyst i guzków w piersiach.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić