Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Kobiety często je ignorują. To objawy raka piersi

27

Chociaż najbardziej charakterystycznym objawem raka piersi jest wyczuwalny guzek, to ten rodzaj nowotworu może dawać symptomy, które łatwo zignorować. Jakie sygnały, które wysyła nasze ciało, powinny nas skłonić do wizyty u lekarza?

Kobiety często je ignorują. To objawy raka piersi
Nigdy nie lekceważ tych objawów (Getty Images, Science Photo Library)

Kobiety, których organizm zaatakował rak piersi doświadczają nawracających problemów z trawieniem. Biegunki, zaparcia, a także nieregularne wypróżnienia, które nie są efektem zmiany diety, mogą być jednym z objawów nowotworu. Rak piersi może również powodować problemy z wagą. Niektóre kobiety chudną, inne tyją bez wyraźnej przyczyny. Są to symptomy powiązane z zaburzeniami hormonalnymi, na które cierpią kobiety z rakiem piersi.

Zauważalnym objawem jest również zmiana struktury skóry. Miejsca, które zostały zaatakowane przez komórki nowotworowe mają mocno rozszerzone pory, pojawia się też skórka pomarańczowa. Skóra staje się zgrubiała, szorstka, a miejsca chore stają się czerwone, można zauważyć też w ich obrębie krosty jak przy wysypce.

Pacjentki doświadczają też uporczywego swędzenia w okolicy sutków, co świadczy o nagromadzeniu się wydzieliny w sutkach lub zaburzeniach funkcjonowaniu układu limfatycznego. Innym objawem raka piersi jest ból pleców. Pojawia się, gdy mówimy o przerzutach do kości. Nietypowym symptomem w przebiegu tego nowotworu jest także kaszel lub chrypka. Gdy problem trwa bez przerwy przez dłużej niż dwa tygodnie, natychmiast skonsultuj go ze specjalistą.

Lekceważyć nie wolno też osłabienia, które nie znika nawet po solidnej porcji odpoczynku. Zaniepokoić powinna nas również tkliwość sutków. Ból jest wówczas ostry, nagły i cykliczny. Nie mija nawet po zastosowaniu tabletek przeciwbólowych. Zwróć również uwagę na to, czy piersi nagle się nie powiększyły o kilka rozmiarów. Warto wiedzieć, że takim zmianom w przypadku raka piersi może ulec tylko jedna z piersi.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić