Masz takie bruzdy na paznokciach? To może być koronawirus

45

Niepokojące zmiany na paznokciach mogą być objawem koronawirusa. Tak twierdzi prof. Tim Spector z King's College London. Naukowiec opublikował w sieci zdjęcie "covidowych paznokci".

Masz takie bruzdy na paznokciach? To może być koronawirus
Dziwne zmiany na paznokciach mogą być efektem koronawirusa (Twitter)

Zmiany na paznokciach mają być śladem przebycia infekcji COVID-19. Profesor Tim Spector udostępnił zdjęcie tego zjawiska na Twitterze. Wskazał przy tym, że "covidowe paznokcie" obserwuje się u coraz większej liczby pacjentów i niekoniecznie muszą wiązać się one z wysypką czy zmianami skórnymi.

To efekt tego, że paznokcie wracają do zdrowia po infekcji i zaczynają znowu rosnąć. Zostaje jednak na nich wyraźny ślad – napisał prof. Spector w mediach społecznościowych.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dziwne paznokcie po infekcji koronawirusem. Zjawisko ma być znane lekarzom

Okazuje się, że objaw ten nie jest nowy. Poziome rowki lub wgłębienia na płytce paznokcia nazywane są przez lekarzy "liniami Beau". Spowodowane są przerwaniem wzrostu paznokcia z powodu choroby.

Poprzeczne wgłębienia pojawiają się w kilku lub wszystkich paznokciach, a czasem paznokciach u nóg. Wgłębienia pojawiają się zwykle na paznokciach od dwóch do trzech tygodni po chorobie, nieco później na paznokciach u stóp – powiedziała w rozmowie z "HuffPost" prezes Brytyjskiego Stowarzyszenia Dermatologów dr Tanya Bleiker.

Niepokojące zmiany na paznokciach. Objaw nie dotyczy tylko COVID-19

Eksperci twierdzą, że linie Beau nie dotyczą tylko infekcji koronawirusem. Tego typu zmiany mogą być spowodowane także urazami paznokci czy poważnym niedożywieniem. Mogą także wiązać się z chorobą Raynauda, ​​nadciśnieniem, padaczką, niewydolnością nerek, chorobą Kawasaki i chemioterapią.

Obejrzyj także: O czym świadczą bruzdy na paznokciach?

Autor: JKM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić