Może powodować zapalenie opon mózgowych. Objawy łatwo zbagatelizować

2

E. Coli to bakteria obecna w jelicie grubym każdego człowieka. Niektóre szczepy tej pałeczki jelitowej mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia i powodować m.in. zapalenie opon mózgowych, a nawet doprowadzić do śmierci pacjenta. Sprawdź jakie nietypowe objawy może dawać zakażenie tą bakterią.

Może powodować zapalenie opon mózgowych. Objawy łatwo zbagatelizować
(Getty Images)

Bakteria, która rozkłada pokarm

Bakteria Escherichia coli bierze udział w rozkładaniu pokarmu i uczestniczy w procesie produkcji witaminy K i witamin z grupy B. Jest ona elementem występującym naturalnie we florze jelitowej i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia.

Zdarza się jednak, że w pewnych warunkach szczepy bakterii E. Coli są bardzo szkodliwe dla naszego organizmu. Niekiedy bakteria ta zaburza prawidłową pracę układu pokarmowego, nerwowego i oddechowego.

Zakażeniem pałeczką okrężnicy

Zakażenie patogennymi szczepami bakterii może przyczynić się do pojawienia się infekcji w drogach moczowych, zakażenie nerek i pęcherza, zapalnie płuc, zapalenie otrzewnej lub zapalnie opon mózgowych u noworodków. Odnotowano również przypadki śmiertelne.

Mało charakterystyczne objawy, które często bagatelizujemy to biegunka, ból brzucha, nudności, osłabienie organizmu. Tego rodzaju symptomy łatwo pomylić z objawami innych dolegliwości.

Co zrobić, by nie zakazić się E.Coli?

Żeby uniknąć zakażenia, należy przede wszystkim często myć ręce mydłem pod ciepłą bieżącą wodą, unikać zarażonego jedzenia i dbać o higienę spożywanych przez nas produktów. Groźna bakteria może znajdować się w warzywach, owocach, surowym mięsie (zwłaszcza w wołowinie), mleku, nabiale oraz w wodzie, którą pijemy.

Można się nią zarazić również podczas stosunku analnego.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić