Kamil S. Sikora| 

Najczęściej ignorowany objaw. Ostrzega o raku lub zatorze w płucach

61

Choroby płuc są na tyle podstępne, że przez lata potrafią albo rozwijać się w ukryciu i nie dawać żadnych objawów, albo dają symptomy, które nie są oczywiste i wielu pacjentów je po prostu bagatelizuje. Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

Najczęściej ignorowany objaw. Ostrzega o raku lub zatorze w płucach
Ból łydki może ostrzegać o raku płuc (IVAN SHIDLOVSKI www.shidlovski.com xWWW!.)

Jednym z objawów raka płuc może być chrypka, która pojawia się bez przyczyny i nie ustępuje przez dłuższy czas. Niestety, ten symptom często mylimy z niegroźną infekcją, a to nie skłania nas do wykonania szerszej diagnostyki.

Podobnie jest z utratą wagi. Jeśli w ostatnim czasie schudłeś, a nie przyczyniły się do tego dieta czy wzmożona aktywność fizyczna to znak, że powinieneś skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem. Zaniepokoić powinna nas również blada cera. Zwróć uwagę, czy nie towarzyszy jej zasinienie paznokci i ust.

Znakiem ostrzegawczym może być też kaszel, czyli jeden z najbardziej charakterystycznych objawów przeziębienia lub zakażenia koronawirusem. Okazuje się, że jeśli trwa kilka tygodni lub miesięcy, do tego odczuwasz duszności i plujesz krwią, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. To może być znak, że rak zaatakował płuca. Ten rodzaj nowotworu sprawia również, że chory jest ciągle wyczerpany. Zmęczenie nie mija nawet po dłuższym odpoczynku.

O problemach z płucami może też świadczyć nagłe pogorszenie się kondycji. Jeśli do tej pory bez problemu wchodziłeś po schodach na trzecie piętro, a teraz nawet zwykły spacer sprawia, że łapiesz zadyszkę i jesteś zmęczony, być może cierpisz na obturacyjną chorobę płuc, niewydolność serca lub nowotwór.

Groźnym objawem świadczącym o problemach z płucami jest również ból łydki. To symptom zakrzepicy żył głębokich, która może doprowadzić do zatoru tętnicy płucnej, a w konsekwencji do śmierci. Oprócz bólu w tym przypadku pojawia się również obrzęk i zasinienie, duszności oraz ból w klatce piersiowej. Warto wiedzieć, że przyczyną zakrzepicy i jej powikłaniem, jakim jest zatorowość płucna, może być nowotwór.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić