aktualizacja 

Najważniejsza dla organizmu. Wystarczy nawet mały niedobór i wysiada

58

Jest najważniejszym związkiem chemiczny na ziemi i głównym składnikiem naszego ciała. Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dowiedz się, jak zwykła woda działa na zdrowie.

Najważniejsza dla organizmu. Wystarczy nawet mały niedobór i wysiada

Woda – najważniejsza substancja dla organizmu

Nasz organizm składa się w 70 proc. wody. W wodzie pitnej znajdziemy takie składniki, jak magnez, wapń, sód, potas, jod, fluor, chlorki i żelazo. Ten bezcenny związek chemiczny posiada bardzo szerokie spektrum prozdrowotnych właściwości.

Gasi pragnienie, pomaga pozbyć się toksycznych substancji, nawadnia i chroni wszystkie narządy, a także ułatwia trawienie, spożywanie i wykorzystywanie jedzenia. Tlen, który dostarczamy do komórek podczas oddychania, musi być wcześniej rozpuszczony w wodzie.

Codziennie razem z moczem wydalamy spore ilości wody, dlatego należy regularnie ją uzupełniać, pijąc ok. 2 litrów w ciągu dnia. Deficyt wody w organizmie powoduje złe samopoczucie, senność, zmęczenie, spowolnienie procesu przemiany materii oraz zaburzenie koncentracji. Należy więc pamiętać, żeby przez cały czas mieć dostęp do czystej wody pitnej.

Najchętniej wybieranym produktem jest butelkowana woda mineralna. Najlepszym wyborem na co dzień będzie woda śreniozmineralizowana. Z kolei osoby, które regularnie uprawiają sport lub kobiety karmiące piersią powinny wybrać wodę o wysokiej zawartości związków mineralnych. Natomiast po wody lecznicze warto sięgać, jeżeli cierpimy na niedobór określonych składników mineralnych.

Niektórzy są zwolennikami picia wody prosto z kranu. Występuje w niej jednak chlor, którego charakterystyczny zapach nie każdemu odpowiada. Można się go pozbyć, używając dzbanka filtrującego. Umieszczony w dzbanku wkład z wymiennikiem jonowym i węglem aktywnym sprawi również, że woda z kranu będzie bardziej czysta, smaczniejsza i mniej twarda.

Zdecydowanie najlepszym wyborem jest picie filtrowanej wody z kranu, ponieważ w plastikowych butelkach obecne są toksyczne substancje, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Poza tym taka woda nie jest produktem przyjaznym dla środowiska. Warto również pamiętać, że dźwigając zgrzewki z wodą podczas robienia codziennych zakupów, szkodzimy naszemu kręgosłupowi. Dlatego, zamiast kupować niezliczone ilości ciężkich butelek, lepiej zainwestować w stosunkowo niedrogi filtr.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić