Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Nie przekraczaj dozwolonej dawki. Jeden składnik stanowi zagrożenie

4
Podziel się

To popularny gorzki napój, w którego skład wchodzą: woda sodowa, soki owocowe i chinina. Badania wykazały, że ten ostatni składnik stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Chinina obecna w toniku w nadmiarze jest niebezpieczna dla zdrowia
Chinina obecna w toniku w nadmiarze jest niebezpieczna dla zdrowia (Getty Images)
bETiSlSd

Chinina obecna w toniku jest alkaloidem pozyskiwanym z kory chinowca, czyli drzewa chinowego. Substancja ta usprawnia pracę układu trawiennego, pomaga w leczeniu przeziębień, zmian skórnych i skurczów łydek. Mimo właściwości leczniczych ten związek chemiczny może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

Anna Czajkowska z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego ostrzega, że śmiertelna dawka doustna chininy to 10-15 g. Chinina jest dopuszczona do użytku w produktach spożywczych - nie w czystej postaci, ale jako chlorowodorek chininy. Dopuszczalna dawka to 7,5 ml chlorowodorku na 100 ml napoju. Jej przekroczenie może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w niektórych przypadkach śmierć.

bETiSlSf

Jak się okazuje, nawet sporadyczne sięganie po tonik może wpływać negatywnie na kondycję zdrowotną naszego organizmu. Niewielka ilość chlorowodorku chininy, szczególnie jeśli kumuluje się w okolicach ucha wewnętrznego, może wywołać zaburzenia równowagi i oczopląs. Dlatego toniku nie powinni pić kierowcy, operatorzy maszyn i piloci. Według ekspertów nadmierne spożywanie toniku nierzadko prowadzi do problemów z koncentracją i skupieniem. Jest to potwierdzone wynikami badań naukowych.

U mężczyzn, którym podawano 100 mg chininy dziennie, występowały zaburzenia równowagi. Dotyczyło to 75 proc. badanych. Uczestnicy badań mieli również problemy z odczytaniem informacji na tarczach pilotowo-nawigacyjnych używanych przez pilotów. Badani skarżyli się także na mdłości, senność i złe samopoczucie. Poza osobami pilotującymi samoloty, po napoje z dodatkiem chininy nie powinny sięgać również kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETiSlSG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
Maciej
miesiąc temu
Kiedyś piłem lit tonicu dziennie i zyje , moja siostra była Hostess w pepsi i mi przynosiła litr dziennie i ja to wypijałem piłem tak chyba z miesiąc i zyje nic mi nie jest
pawel-
miesiąc temu
częściej ludzie zatruwają się tonikiem , czy lekarstwami panie dochtorze ?
Vvv
miesiąc temu
Ale za to 6 dawek pfizera na raz podobno nie stanowi zagrożenia
bETiSlSH
Konrad
miesiąc temu
W czasach H. Sienkiewicza (gdy pisał ,,W pustyni i w puszczy'') chinina była dobra na MALARIĘ. W tej książce jak każdy pamięta malutka Nel Rawlinson zapadła na malarię i została wyleczona właśnie CHININĄ. To samo opisywał J. Verne (,,Tajemnicza Wyspa''). Tam korsarze, piraci, którzy napadli na kolonię na Wyspie Lincolna postrzelili dziecko, Harberta. Na początku leczenie z ran szło dobrze ale po przewiezieniu rannego z Zagrody do Granitowego Pałacu Harbert dostał ataku malarii. No i właśnie CHININA go wyleczyła. Chininę jak się potem okazało dostarczył ze swoich zapasów na Nautilusie Kpt. Nemo.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić