Nie przekraczaj dozwolonej dawki. Jeden składnik stanowi zagrożenie

5

To popularny gorzki napój, w którego skład wchodzą: woda sodowa, soki owocowe i chinina. Badania wykazały, że ten ostatni składnik stwarza zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Chinina obecna w toniku w nadmiarze jest niebezpieczna dla zdrowia
Chinina obecna w toniku w nadmiarze jest niebezpieczna dla zdrowia (Getty Images)

Chinina obecna w toniku jest alkaloidem pozyskiwanym z kory chinowca, czyli drzewa chinowego. Substancja ta usprawnia pracę układu trawiennego, pomaga w leczeniu przeziębień, zmian skórnych i skurczów łydek. Mimo właściwości leczniczych ten związek chemiczny może być szkodliwy dla naszego zdrowia.

Anna Czajkowska z Instytutu Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego ostrzega, że śmiertelna dawka doustna chininy to 10-15 g. Chinina jest dopuszczona do użytku w produktach spożywczych - nie w czystej postaci, ale jako chlorowodorek chininy. Dopuszczalna dawka to 7,5 ml chlorowodorku na 100 ml napoju. Jej przekroczenie może powodować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, a w niektórych przypadkach śmierć.

Jak się okazuje, nawet sporadyczne sięganie po tonik może wpływać negatywnie na kondycję zdrowotną naszego organizmu. Niewielka ilość chlorowodorku chininy, szczególnie jeśli kumuluje się w okolicach ucha wewnętrznego, może wywołać zaburzenia równowagi i oczopląs. Dlatego toniku nie powinni pić kierowcy, operatorzy maszyn i piloci. Według ekspertów nadmierne spożywanie toniku nierzadko prowadzi do problemów z koncentracją i skupieniem. Jest to potwierdzone wynikami badań naukowych.

U mężczyzn, którym podawano 100 mg chininy dziennie, występowały zaburzenia równowagi. Dotyczyło to 75 proc. badanych. Uczestnicy badań mieli również problemy z odczytaniem informacji na tarczach pilotowo-nawigacyjnych używanych przez pilotów. Badani skarżyli się także na mdłości, senność i złe samopoczucie. Poza osobami pilotującymi samoloty, po napoje z dodatkiem chininy nie powinny sięgać również kobiety spodziewające się dziecka i karmiące piersią.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić