Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kamil S. Sikora
|

Nie tylko niszczy serce. W krótkim czasie ''zjada'' również nasz mózg

105
Podziel się:

Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Jak się okazuje, to nie jedyne konsekwencje zdrowotne, jakie niesie ze sobą hipercholesterolemia. Z najnowszych badań wynika, że zbyt duże stężenie frakcji LDL we krwi wpływa również negatywnie na prawidłową pracę mózgu.

Nie tylko niszczy serce. W krótkim czasie ''zjada'' również nasz mózg
Wysoki cholesterol zwiększa ryzyko udaru mózgu (Licencjodawca, Science Photo Library)

Z badań statystycznych wynika, że wysoki cholesterol to problem, który dotyka prawie 20 milionów mieszkańców naszego kraju. Hipercholesterolemia jest jednym z głównych czynników ryzyka poważnych dolegliwości układu sercowo-naczyniowego. Najnowsze badania wykazały, że zaburzenia gospodarki lipidowej mogą wpływać także na sprawność umysłu.

Holenderscy naukowcy z Leiden University Medical Center przeprowadzili badania pod kątem zależności między zbyt wysokim cholesterolem a funkcjonowaniem naszego mózgu. W eksperymencie wzięło udział 4 tys. seniorów. Uczestnicy badania regularnie zażywali leki mające na celu obniżyć frakcję LDL w krwiobiegu.

Przez dwa lata eksperci monitorowali ich stan zdrowia. Zebrane dane zostały porównane z wynikami osób, u których poziom cholesterolu był w normie i nie musiały stosować statyn. Badacze zauważyli, że uczestnicy, u których nie stwierdzono spadku stężenia cholesterolu w organizmie, mieli gorsze wyniki w testach sprawdzających funkcje poznawcze.

U tych osób zaobserwowano problemy z pamięcią, trudności z przetwarzaniem informacji i ze skupieniem uwagi. Poza tym wspomniana grupa osób musiała poświęcić więcej czasu na rozwiązywanie testów niż uczestnicy eksperymentu z prawidłowym poziomem cholesterolu we krwi. Wyniki analizy przeprowadzonej przez ekspertów z Holandii zostały opublikowane na łamach amerykańskiego czasopisma kardiologicznego "Circulation".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(105)
Shah
3 tyg. temu
Trzeba badać poziom trójglicerydów a cholesterol zwalczać suplementami diety .Zwiększony poziom trójglicerydów jest niebezpieczny . Unikać margaryny i olejów roślinnych . Jeść mięso i masło . W artykule nie rozwinięto tematu statyn i ich wpływu na organizm przez wieloletnie zażywanie .
Jorg45
4 tyg. temu
Autor tego gniota dezinformacyjnego,powinien zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.Nie tylko jest sowicie opłacaną tubą mafii farmaceutycznej,lecz głównie celowo kłamie i manipuluje nieświadomymi internautami. Polecam książkę "Mity o cholesterolu" autor prof.dr hab.med. Walter Hartenbach,gdzie dowiemy się,że:Cholesterol jest niezbędny do życia; "zły" cholesterol to mit; obniżanie poziomu cholesterolu we krwi jest zbędne i szkodliwe; cholesterolu nie wpływa na rozwój miażdżycy czy też zawał serca. Życzę edukacyjnej lektury.Powodzenia.
kowalski
4 tyg. temu
Przykro mi, ale czegoś nie wiecie: cholesterol jako toksyczna substancja dla organizmu została "wynaleziona" przez mafię farmaceutyczną. To jeden z najlepszych dochodów w tej "branży".
Stanisław
4 tyg. temu
prawda jest taka: Nie ma cholesterolu - nie ma seksu. Nie ma chiolesterolu - nic nie działa w organizmie. Wniosek? Ten co pisał powyższy artykulik (eseik, paszkwilik,dezinformacik?) nie ma cholesterolu i mu nic nie działa. Chilesterol jest super niezbedny. Statyny won! Big farma won do piekła!. Bandyci farmaceutyczni - do kopania rowów lub ewentualnie do kamieniołomów. Dobranoc.
assior
4 tyg. temu
z tym cholesterolem jest tak, jak z wieszakiem do prysznica.. ...w szkole, uczą przyszłych fachowców, żeby prysznic wieszali w pozycji, stojąc na palcach stóp swoich.. ..i potem mamy tak, że w jednej kabinie, prysznic wisi na wysokości naszego pępka, a w drugiej kabinie, tuż pod sufitem..
ass
4 tyg. temu
niemcom szkodzi dwutlenek węgla... ...ja bym ich wszystkich zamknął w takiej eco-atmosferze, żeby się uwędzili do końca
ass
4 tyg. temu
bez cholesterolu, nikt by minuty nie przeżył... ...cholesterol nas karmi po prostu.. ..lewackie uczelnie, też by padły, gdyby stosowały się do własnych POmysłów.
Mały
4 tyg. temu
moher
niesiol
4 tyg. temu
najzdrowsze sa szczaw i mirabelki
Bresler
4 tyg. temu
Tak wygląda przygotowanie społeczeństwa do spożywania miseczki ryżu dziennie. Dobra zmiana zadba o zdrowie Polaków przymusowo.
Tedi
4 tyg. temu
Zgadzam się z tym ciągle oglądanie tvpis informacje,wiadomości tylko Ukraina,Ukraina ryje banie nie mamy żadnych problemów wewnętrznych kraju żyjemy w dobrobycie
kubizm
4 tyg. temu
kubizm
kubizm
4 tyg. temu
kubizm
dan
miesiąc temu
toyota wymyśliła super przekręt stulecia finansuje sfoją działalność zaliczkami na samochody inaczej musiała by brac oprocentowany kredyt w ten spsób przedluża nawet do roku wydawanie samochodów dla naiwnych kiedy wreszcie UIK zajmie się tym przekrętem
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić