Kamil S. Sikora| 
aktualizacja 

Może nasilać ból stawów. Kto nie powinien jeść ''gruszki miłości''?

4

Psianka podłużna zwana również gruszką miłości, bakłażanem i oberżyną, to fioletowe warzywo o charakterystycznym gorzkawym smaku. W Polsce nie jest tak popularna, jak jej bliska kuzynka cukinia, co nie oznacza, że powinniśmy przechodzić obok niej obojętnie. Koniecznie poznaj prozdrowotne właściwości tego niedocenianego warzywa.

Może nasilać ból stawów. Kto nie powinien jeść ''gruszki miłości''?
Kto nie powinien jeść bakłażanów? (Licencjodawca, Silvia Elena Castañeda Puchetta)

Bakłażan to uniwersalne warzywo, które doskonale sprawdza się jako składnik potraw z makaronu i kaszy, dań mięsnych i rybnych, zup, zapiekanek, sałatek, leczo i chłodnika.

W bakłażanie znajdziemy takie cenne składniki jak potas, wapń, magnez, witamina A, C, E, K, witaminy z grupy B, błonnik, fitosterole i przeciwutleniacze. Gruszkę miłości można śmiało włączyć do diety odchudzającej ze względu na niską zawartość kalorii i właściwości detoksykacyjne.

Zawiera antyoksydanty, które niszczą wolne rodniki, opóźniają proces starzenia się organizmu i zmniejszają ryzyko nowotworów. Ponadto, psianka podłużna usprawnia proces przemiany materii, reguluje ciśnienie tętnicze i pomaga obniżyć zbyt wysokie stężenie złego cholesterolu LDL we krwi, obniżając tym samym prawdopodobieństwo wystąpienia miażdżycy, zawału serca i udaru mózgu. Bakłażan jest polecany również osobom będących po antybiotykoterapii i chorym na cukrzycę.

Pomimo całej gamy dobroczynnych właściwości, regularne spożywanie oberżyny nie każdemu wyjdzie na zdrowie. Pacjenci z podagrą, schorzeniami reumatycznymi, dolegliwościami układu pokarmowego i chorymi nerkami powinni unikać potraw z dodatkiem tego warzywa. Bakłażan jest ciężkostrawny, więc nie powinno się go podawać również małym dzieciom i kobietom w ciąży.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.
Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje się tutaj.

Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić