Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Niebezpieczna metoda usuwania kleszcza. Nigdy jej nie stosuj

6
Podziel się

W sieci krąży setki filmików pokazujących jak pozbyć się kleszczy wbitych w ciało. Niestety nie każdy z nich promuje bezpieczną metodę ich usuwania. Co więcej, możemy sobie poważnie zaszkodzić.

Kleszcze nie lubią olejku miętowego
Kleszcze nie lubią olejku miętowego
bEUWWsZh

Kleszcze to pasożyty z rzędu pajęczaków żywiące się krwią. Możemy się na nie natknąć, spacerując po lesie parku lub łące. Kleszcz potrzebuje większej ilości krwi niż komar więc podczas użądlenia wbija się w skórę i mocno przytwierdza się do swojego żywiciela, żeby pozostać w nim jak najdłużej. Samo drapanie nie pomoże pozbyć się tego małego krwiopijcy, dlatego należy zastosować odpowiednią metodę, żeby się go skutecznie pozbyć.

Smarowanie wbitego w skórę kleszcza masłem nie jest dobrym pomysłem, ponieważ w ten sposób odcinamy mu dopływ tlenu i doprowadzamy do wymiotów. Powoduje to, że pajęczak dostarcza nam jeszcze większe ilości bakterii i zarazków.

bEUWWsZj

Ostatnio w internecie pojawił się filmik, który promuje inny, ale równie niebezpieczny sposób na usunięcie kleszcza. Mimo że film ma już ponad 60 mln wyświetleń, lepiej nie stosować tej metody w praktyce. Na filmie do pozbycia się kleszcza zastosowano olejek miętowy, i po skropieniu faktycznie pajęczak odczepia się od skóry. Kleszcze nie lubią olejku miętowego i panicznie na niego reagują. Niestety, wtedy właśnie wpuszczają więcej toksycznej śliny do naszego organizmu, co zwiększa ryzyko zachorowania na boreliozę lub inne niebezpieczne choroby odkleszczowe. Olejkiem miętowym można jedynie skropić ubranie przed wyjściem do lasu, żeby odstraszyć kleszcze.

Jedyną bezpieczną metodą usunięcia kleszcza jest mocne złapanie go pincetą przy skórze i wyrwanie go jednym pewnym ruchem. Nie należy go niczym smarować, polewać ani wykręcać. Po wyciągnięciu kleszcza należy upewnić czy w skórze nie zostały jego fragmenty. Ukąszone miejsce należy zdezynfekować i obserwować przez jakiś czas.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEUWWsZK
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(6)
Anna
7 miesięcy temu
Zastanawiam sie co to pinceta? Jakas nowość czy chodzilo o pensetę 🧐
wroclawianin
7 miesięcy temu
najlepiej niechodzic po szuwaracg
Natalia
8 miesięcy temu
Ja od lat używam Trixa z petelka, dla moich kotów i dzieci 🙂
bEUWWsZL
Konik
8 miesięcy temu
Wyciągałem kleszcze na różne sposoby. Przy pewnym szarpnięciu jeśli kleszcz jest średni to nie ma takiej opcji żeby po nim coś nie zostało. Trzeba mieć odpowiednie narzędzie żeby kleszcza wyciągnąć. I polecam obrót tylko o 360° przy odpowiednio wyciętej pesecie
Konik
8 miesięcy temu
Jest różnica. Między obracaniem kleszcza w palcach (ściskając go) A obracaniem go przy głowie pensetą...
Anon
8 miesięcy temu
Pierwszy raz widzę tu coś co jest prawdziwe
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić