Kamil S. Sikora| 

Niebezpieczny pająk w Polsce. Tak atakuje ofiary

363

Fundacja Instytut Rozwoju Myśli Ekologicznej ostrzega, że na terenie naszego kraju pojawił się niebezpieczny pająk. Chodzi o tarantulę ukraińską, jednego z największych pająków występujących w Europie. Dowiedz się, gdzie najczęściej występuje i dlaczego powinniśmy jej unikać.

Niebezpieczny pająk w Polsce. Tak atakuje ofiary
Ukraińska tarantula pojawiła się w Polsce (Getty Images, © 2008 Lilyana Vinogradova)

Zmiana stanu systemu klimatycznego powoduje, że co roku w Polsce pojawiają się gatunki owadów, które wcześniej nie występowały na tym obszarze geograficznym. Niektóre z nich mogą być agresywne i zagrażać zdrowiu. Fundacja IRME za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała, że do naszego kraju dotarł niebezpieczny pajęczak – tarantula ukraińska.

Od kilku lat na obszarach wschodniej Polski spotkać można egzotycznie wyglądającego pająka pokaźnych rozmiarów. To tarantula ukraińska (Lycosa singoriensis), która wraz z ocieplaniem się klimatu zaczęła rozprzestrzeniać swój areał występowania. Tułów pająka osiąga do 6 cm - czytamy na Twitterze.

Tarantula ukraińska jest największym pająkiem występującym w naszej części kontynentu europejskiego. Długość tułowia tego pajęczaka wynosi ok. pięć cm, a rozpiętość jego odnóży może osiągać nawet 10 cm. Jego waga może wynosić od trzech do siedmiu gramów. Możemy ją rozpoznać po brązowo-czarnym ubarwieniu, drobnych włoskach na ciele i niewielkich czarnych plamkach na odnóżach.

Podobnie jak w przypadku wielu innych gatunków pająków, samice są znacznie większe od samców. Tarantula występuje na obszarach rozciągających się od Chin do Europy Środkowej. W Polsce po raz pierwszy pojawiła się w 2019 roku. Najczęściej można ją spotkać na łąkach i terenach otwartych znajdujących się we wschodniej części naszego kraju np. w Bieszczadach.

Jej ulubionym środowiskiem są obszary trawiaste mające charakter stepowy lub pustynny, dlatego pojawia się również na terenach rolniczych. Zdarza się, że tarantula ukraińska atakuje ludzi i zwierzęta. Na szczęście jad pająka nie jest śmiertelnie niebezpieczny dla człowieka, ale może wywoływać uciążliwe zmiany skórne. Pająk posiada silne szczękoczułki z kolcami jadowymi, które mogą spowodować bolesne ugryzienia, czerwone ślady na ciele i długotrwałą opuchliznę.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić