Niepalący muszą uważać. Gdy rak atakuje płuca, pojawia się nietypowy objaw

0

Rak płuc to jeden z najczęściej występujących nowotworów. Może być wywołany przez wiele rakotwórczych czynników środowiskowych, szczególnie przez dym tytoniowy. Rak płuca jest najczęstszą przyczyną zgonów spowodowanych chorobą nowotworową zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Jakie objawy mogą świadczyć o rozwoju nowotworu?

Niepalący muszą uważać. Gdy rak atakuje płuca, pojawia się nietypowy objaw
(Getty Images)

Kaszel mokry i suchy

Pierwsze objawy raka płuc nie trudno pomylić z innymi chorobami. Jeśli kaszel trwa dłużej niż miesiąc, należy mu się szczególnie przyjrzeć. Mokry kaszel i odkrztuszanie dotyczą w dużym stopniu palaczy. Łatwo zbagatelizować moment, w którym kaszel palacza przejdzie w ten powodowany nowotworem. Szczególny niepokój powinna wzbudzić towarzysząca kaszlowi duża ilość wydzieliny w biało-żółtym albo rdzawym kolorze. Warto wiedzieć, że w przypadku nowotworu objawem bywa również suchy kaszel.

Świszczący oddech i chrypka

Często osłabiony rakiem organizm jest bardziej podatny na infekcje dróg oddechowych. Jeśli więc regularnie cierpimy z powodu zapalenia oskrzeli lub zapalenia płuc, może to być sygnał, że w płucach rozwijają się zmiany nowotworowe. Niepokoić powinny także uporczywa chrypka lub świszczący oddech.

Ból w klatce piersiowej

Jeśli w klatce piersiowej rozwija się nowotwór, wskutek ucisku raka na inne organy, mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Mogą ulegać nasileniu przy głębokim wdechu, podczas kaszlu albo w czasie śmiechu. Ból może mieć formę przewlekłą lub występować jako incydentalne uczucie kłucia w klatce piersiowej.

Bóle kończyn

Dolegliwości bólowe poza płucami są szczególnie poważne, ponieważ mogą świadczyć o przerzutach. W zaawansowanej fazie raka płuc często pojawiają się bóle pleców i bioder.

Chorzy skarżą się także na uczucie osłabienia i odrętwienia w obrębie kończyn zarówno górnych, jak i dolnych. Zdarza się również uporczywy ból barku. To bardzo ważny objaw, którego nie należy lekceważyć, zaś rzadko kojarzony z możliwością rozwoju raka płuc.

Utrata masy ciała i złe samopoczucie

Utrata wagi to częsty objaw chorób nowotworowych, zwykle występuje już w zaawansowanej fazie choroby. Chorzy na raka płuc mogą cierpieć także na brak apetytu, nocne poty i ogólnie złe samopoczucie.

Zmiany na twarzy i szyi

Chociaż rak płuc rozwija się wewnątrz organizmu, to może dawać objawy także na zewnątrz. Szczególną uwagę należy zwrócić na obrzęk twarzy i szyi. Ma to związek z uciskiem guza na żyłę główną. Na twarzy osób chorych na raka może także pojawiać się zaczerwienienie skóry. Warto kontrolować także stan węzłów chłonnych – tych na szyi, lecz również pod pachami. Powiększenie węzłów chłonnych może świadczyć o rozwijających się w organizmie zmianach nowotworowych.

Objawy w przypadku raka mogą ulegać okresowemu nasileniu i ponownemu złagodzeniu. To powoduje, że bywają mylnie rozpoznawane jako infekcje bakteryjne lub wirusowe. Nie należy ich lekceważyć i koniecznie skonsultować je z lekarzem.

Zobacz też:

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić