Nietypowy objaw cukrzycy. Zmiany na płytce paznokcia

27

Senność, zwiększony apetyt, nadmierne pragnienie czy szybkie męczenie się to książkowe objawy cukrzycy. Warto jednak być czujnym i znać również te mniej typowe. Należą do nich zmiany na płytce paznokcia.

Nietypowy objaw cukrzycy. Zmiany na płytce paznokcia
(Getty Images)

Cukrzyca to podstępna choroba. Łatwo ją zdiagnozować, gdy daje typowe objawy. Niestety, cukrzyca może przebiegać bezobjawowo lub dawać objawy, które łatwo zbagatelizować czy pomylić z innym schorzeniem.

Diabetolodzy na całym świecie zalecają, aby uważnie obserwować swoje ciało. Zwłaszcza dłonie i paznokcie, na których mogą być widoczne pierwsze objawy rozwijającej się w naszym ciele cukrzycy. To, co powinno natychmiast wzbudzić naszą czujność, to zmiany kształtu paznokcia i jego grubości. Niepokojąca może być też zmiana koloru płytki.

Międzynarodowe towarzystwa diabetologiczne ostrzegają przed tzw. rumieniem, który pojawia się u nasady paznokcia i jest właśnie jednym z symptomów cukrzycy. Istotna jest oczywiście nie tylko zamiana zabarwienia paznokcia, ale także zmiana jego struktury.

Pofalowana, bardzo nierówna powierzchnia paznokcia jak również charakterystyczne poziome wgłębienia mogą być efektem niekontrolowanego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Wraz z upływem czasu i starzeniem się organizmu na płytce pojawiają się poprzeczne bruzdy. Są to tzw. linie Beau. One również mogą wskazywać na cukrzycę, ale nie zawsze. Okazuje się, że informują również o innych problemach zdrowotnych, takich jak zapalenie płuc, choroby układu krążenia czy niedobór cynku.

Nigdy nie lekceważ zmian, które dostrzegasz na swoim ciele i zawsze konsultuj je ze swoim lekarzem.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić