Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAS
|
aktualizacja

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12

41
Podziel się:

Witamina B jest bardzo ważna dla organizmu. Jej długotrwały niedobór może powodować poważne problemy. Tych objawów nie możemy lekceważyć.

Nietypowy objaw niedoboru witaminy B12
(Getty Images)

Witamina B12. Gdzie występuje i jaką funkcję pełni w organizmie?

Witamina B12 jest bardzo ważna dla naszego organizmu. Jej odpowiedni poziom jest niezbędny do właściwego funkcjonowania. Pomaga utrzymać w dobrej kondycji układ nerwowy, krwionośny i pokarmowy.

Witamina B12 występuje głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Najwięcej tej witaminy mają podroby, np. wątróbka. Znajduje się ona także w rybach, jajkach, wołowinie i cielęcinie. W mniejszym stopniu można spotkać ją w mleku, przetworach mlecznych lub wieprzowinie.

Niedobór witaminy B12

Aby utrzymać wystarczający poziom tej witaminy w organizmie należy stosować odpowiednio zbilansowaną dietę, wtedy unikniemy zaburzeń związanych z jej niedoborem. Osoby, którym brakuje witaminy B12 powinny spożywać więcej mięsa, ryb, jajek i produktów mlecznych.

Jednym z objawów niedoboru tej witaminy jest ból kończyn (zwykle nóg). Zdarza się też uczucie drętwienia, mrowienia lub osłabienia. Takie dolegliwości mogą oznaczać neuropatię – stan chorobowy układu nerwowego. Polega on na zaburzeniach prawidłowego przewodzenia informacji ruchowych wewnątrz kończyny. Neuropatie leczy się głównie masażami i rehabilitacją.

Innymi objawami niedoboru witaminy B12 mogą być:

  • zawroty głowy,
  • bladość,
  • duszność,
  • osłabienie,
  • szybka akcja serca,
  • utrata apetytu,
  • problemy z oddawaniem moczu i potencją,
  • spadek wagi,
  • nudności,
  • depresja.

Zobacz też: Urlop w trakcie pandemii. Polacy szukają miejsc na odludziu

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(41)
Lenka
7 miesięcy temu
Czesto brak vit. B12 idzie w parze z brakiem vit. D
magdusia
7 miesięcy temu
Jestem po resekcji żoladka/jelitowo /przelykowe/ lekarze z neurologii uratowali.Obiawy niedoboru B.12 zaczęly się po 3 latach po operacji.Lekarze wielu!!!! ma braki w w wiadomoscciach .Prosze o edukacje dla nich.
el-ka
rok temu
Badanie homocestoicyny. I to w pierwszej kolejności trzeba zrobić. ,może wskazywać na niedobór wit b12. Ale to badanie też nie jest refundowane. Trzeba samemu zapłacić.
el-ka
rok temu
Dawniej ludzie jedli marchew wyciagana prosto z ziemi.Ziemia nie była skażone pestycydami Jedzenie nie bylo przetwarzane,a zwierzęta faszerowane antybiotykami. A teraz,to niewiadomo co jeść.
el-ka
rok temu
Gdy byłam dzieckiem,to lekarz tylko popatrzył i już wiedział,że trzeba dac. zastrzyki. Teraz trzeba robić badania na własny koszt. Chyba,że życzliwy lekarz na prośbę przepisze zastrzyki.przeciez nadmiar wydalony jest z moczem,a to,co potrzebne zostaje w organizmie.
el-ka
rok temu
Gdy byłam dzieckiem,to lekarz tylko popatrzył i już wiedział,że trzeba dac. zastrzyki. Teraz trzeba robić badania na własny koszt. Chyba,że życzliwy lekarz na prośbę przepisze zastrzyki.przeciez nadmiar wydalony jest z moczem,a to,co potrzebne zostaje w organizmie.
el-ka
rok temu
Niedoboru wit B 12 nie uzupełni się dieta roslinna . Owszem ona się tam znajduje,ale nie jest przyswalajna. W poważnych brakach tylko zastrzyki mogą pomóc.wegetarianie ratuje się witamina w aerozolu podawana pod język. Cos się może wchłonąć .
80 plus.
2 lata temu
Brak witaminy B12 w organizmie może być spowodowany zanikowym nieżytem błony śluzowej żołądka, która wydziela czynnik uaktywniający te witaminę. Można bezskutecznie jeść mnóstwo pokarmów i tabletek witaminowych i nie wchłaniać do krwi B12 bez tego "zapalnika" z błony śluzowej żołądka. U mnie wykryto to przy kolonoskopii (polecam ;), a wystarczy badanie krwi na jej zawartość. Biorę zastrzyk B12 co miesiąc i czuję się świetnie, bo ta witamina jest przeciwdepresyjna.
PADO
2 lata temu
Witaminę B12 zawiera rzęsa wodna. W 100g rzęsy jest 750% dziennego zapotrzebowania.Potwierdziły to ostatnio badania amerykanskie.
Joannes
2 lata temu
Czyli te same objawy co po przepiciu u mojej żony. To naprawdę niezwykłe.A ja odradzałem jej picie.
Tekstek
2 lata temu
Bo lekarze znają się tylko na chorobach a o zdrowiu to nie mają zielonego pojęcia.
Nelson
2 lata temu
Kumpel uprawial sport uważał co je no mógł do setki dociągnąć ale swieczka mu zgasła jak miał 40 lat i w padł pod auto.!!!???
Obozy dla zwi...
2 lata temu
Koncerny mięsne sponsorują te bzdurne artykuły ,bo podaż mięsa spada...ludzie coraz więcej już są świadomi i nie chcą jeść zwłok ,a za tym brać udziału w okrutnym procederze jaki niesie przemysł mięsny...a zatem zmieńcie płytę...
Tom
2 lata temu
Pijcie piwo. Tonaklepsza witamina B12
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić