Wczesne objawy nowotworu. Nie lekceważ

9

Ciągły rozwój medycyny pozwala wyleczyć coraz więcej nowotworów. Najważniejsze jednak jest wciąż rozpoznanie choroby jak najwcześniej. Jeżeli nasze ciało daje nam niepokojące sygnały, watro skonsultować się z lekarzem. Oto przykłady symptomów, których nie powinniśmy bagatelizować.

Wczesne objawy nowotworu. Nie lekceważ
(Getty Images)

Zmiany na skórze i błonach śluzowych warg, trudności z przełykaniem. Jeżeli ten objaw trwa dłużej niż dwa tygodnie, lepiej udać się do lekarza. Przyczyną może być stan zapalny lub niedobór witamin i minerałów, ale tak również objawia się nowotwór jamy ustnej.

Nagła utrata masy ciała (szczególnie 10 proc. w ciągu kilku tygodni) to też niepokojący symptom. Szczególnie jeżeli nie jesteśmy na żadnej diecie. Nadmierny spadek wagi może być oznaką raka wątroby.

Powiększenie węzłów chłonnych może być objawem zakażenia bakteryjnego, ale też chłoniaka. Jeśli opuchlizna nie ustępuje po trzech tygodniach należy zrobić dodatkowe badania.

Niewyjaśniony ból brzucha, lędźwi, klatki piersiowej lub głowy także może być sygnałem, że w organizmie rozwija się nowotwór. Jeżeli bolą nas lędźwie może to być rak nerki, klatka piersiowa – nowotwór płuc, dolne okolice brzucha – rak jelita grubego. Jeżeli skarżymy się na powracające, silne bóle głowy, którym towarzyszą nudności, wymioty, senność i zmiana charakteru może to być guz mózgu.

Uporczywy i nienaturalny kaszel może być objawem raka płuc, szczególnie jeżeli nie przechodzi po miesiącu. Bardzo niebezpiecznym objawem jest też plucie krwią, które również może sygnalizować nowotwór płuc. Gdy tylko ten objaw się pojawi, należy wykonać zdjęcie rentgenowskie i bronchoskopię.

Kolejnym niebezpiecznym sygnałem są zmiany w obrębie narządów płciowych. Guzek na piersi kobiety wyczuwalny pod skórą może być oznaką rozwijającego się raka piersi. Zazwyczaj jest to łagodna zmiana, ale zauważony powinien niezwłocznie być zbadany przez lekarza. Zmiany w okolicy brodawki sutkowej również nie można ignorować, bo może się okazać rakiem sutka.

Zmiana kształtu, wielkości i konsystencji męskiego jądra również może zwiastować nowotwór. W tym przypadku należy skonsultować się ze specjalistą i wykonać badania organoleptyczne.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić