Nietypowy objaw raka płuc. Jest widoczny na oczach

9

Nowotwór płuc to cichy zabójca, który bardzo często we wstępnym stadium rozwoju nie daje żadnych objawów. Jak wynika z najnowszych badań, jeden z jego symptomów może dotyczyć narządu wzroku.

Rak płuc może dawać nietypowe objawy
Rak płuc może dawać nietypowe objawy

Do typowych objawów raka płuc można zaliczyć męczący kaszel, ostry ból w okolicach klatki piersiowej i nieuzasadniony spadek masy ciała. Pacjenci, których płuca zaatakował nowotwór, nierzadko skarżą się również na bóle brzucha i pleców, a także odkrztuszają wydzielinę, w której obecna jest krew.

Często zdarza się, że ten rodzaj raka jest zdiagnozowany, dopiero gdy pojawiają przerzuty z płuc do innych narządów. Dokuczliwy kaszel niekiedy jest mylony z objawem infekcji układu oddechowego lub zwykłym przeziębieniem. Dlatego, jeśli kaszel nie ustępuje przez dłuższy czas, wówczas warto udać się do specjalisty.

Wyniki jednych z najnowszych badań udowodniły, że rozwój tej śmiertelnej i podstępnej choroby można zauważyć na podstawie zmian w gałce ocznej. British Lung Foundation ostrzega, że żółta barwa białek oczu może być objawem rozwoju komórek nowotworowych w płucach. Brytyjska organizacja apeluje, żeby nie bagatelizować tego niecodziennego symptomu i gdy się pojawi, niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli zażółcenie dotyczy również skóry, to prawdopodobnie pacjent cierpi na żółtaczkę. Zapalenie wątroby lub trzustki także objawiają się w ten sposób.

Jak wynika ze statystyk, co trzecia osoba z nowotworem płuc w umiera ciągu roku, a tylko jeden na dwudziestu pacjentów ma przed sobą kolejne dziesięć lat życia.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić