o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
KGG
|

Nowy objaw po COVID-19. "Mamy pacjentów w sile wieku"

30
Podziel się

Liczba powikłań pocovidowych u ozdrowieńców rośnie wraz z kolejnymi obserwacjami ekspertów. Jedne z najnowszych dotyczą zmian w tkance mięśniowej. Ozdrowieńcy potrzebują rehabilitacji oddechowej i ruchowej.

Nowy objaw po COVID-19. "Mamy pacjentów w sile wieku"
(Getty Images)
bDIrsvkl

Najczęstsze powikłania po COVID-19

Na podstawie dotychczasowych badań specjaliści wyodrębnili 3 grupy najczęstszych powikłań po COVID-19 u dorosłych:

  • uszkodzenie mózgu i powikłania neurologiczne i psychiatryczne (udary, stany lękowe, depresja, mgła mózgowa, zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego, obniżenie zdolności poznawczych),
  • uszkodzenie serca i powikłania kardiologiczne (uszkodzenie lub zapalenie mięśnia sercowego, zatory i zakrzepy żylne, zawał),
  • uszkodzenie płuc i powikłania pulmunologiczne (zwłóknienie płuc, trudności w oddychaniu, duszność, zadyszki).
bDIrsvkn

Z kolei u dzieci zespół objawów pocovidowych nazywany jest PIMS, pediatrycznym wieloukładowym zespole zapalnym, który objawia się zwykle: wysoką gorączką, zmianami skórnymi, bólami brzucha, biegunką, wymiotami oraz opuchlizną dłoni i stóp.

Zaburzenia w układzie mięśniowym kolejnym z powikłań po COVID-19

Dr Agnieszka Wnuk-Scardaccione, fizjoterapeutka, twierdzi, że zauważyła u ozdrowieńców z COVID-19, których terapię prowadzi, jeszcze inny problem. Chodzi o długo utrzymujące się napięcie mięśniowe, jak ich również chroniczne osłabienie mięśni. Jej zdaniem może być to kolejny rodzaj powikłania pocovidowego.

bDIrsvkt

Ci pacjenci potrzebują nie tylko rehabilitacji oddechowej, o której się sporo mówi, ale i ruchowej – o czym już mówi się znacznie mniej. Obserwujemy duże zmiany napięciowe u ozdrowieńców – powiedziała w rozmowie z PAP.

*Dr Wnuk-Scardaccione zaznacza, że dotyczy to pacjentów młodych, jak i tych w starszym wieku. *Z jej obserwacji wynika, że nawet młodzi pacjenci po powrocie do zdrowia i pozornym powrocie do formy, skarżą się na zmęczenie i bóle mięśni. Te obserwacje skłoniły ją do tego, by twierdzić, że COVID-19 osłabia układ mięśniowy podobnie jak grypa.

Program rehabilitacyjny dla osób po COVID-19

Występowanie dolegliwości mięśni po COVID-19 oraz konieczność długiej rehabilitacji ruchowej u ozdrowieńców zauważyli również specjaliści ze szpitala MSWiA w Głuchołazach, którzy postanowili stworzyć specjalny program rehabilitacyjny przeznaczony specjalnie dla osób zmagających się z powikłaniami po infekcji wywołanej koronawirusem. Placówka przyjmuje pacjentów od września.

bDIrsvku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIrsvkO
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(30)
Szkoda gadać
miesiąc temu
O2 za chwile według was każda choroba będzie wywołana przez korone szkoda czytać wasze artykuły wypisuje sie z tego portalu totalna porażka dziennikarska
wężownik
miesiąc temu
jeszcze na wiosnę dzwoniłem do przychodni ,a tak udało mi się po 100 razie z problemem zdrowotnym usłyszałem od lekarki od siedmiu boleści ze to objaw po kowidzie tylko żadnych objawów czy testu,to jakieś szaleństwo
Krk
miesiąc temu
Jest i dobry objaw pocovidowy-od mają kiedy to przestały latać samoloty wróciła normalna pogoda,była zwyczajna wiosna, było typowe lato i jest upragniona śnieżna i mroźna zima. Czy są odważni naukowcy, politycy lub tzw."ekolodzy" walczący z CO2 którzy to publicznie zauważą?
bDIrsvkP
...
miesiąc temu
"Jej zdaniem może być to kolejny rodzaj powikłania pocovidowego". Jej zdaniem? Na jakiej podstawie można liczyć się z jej zdaniem, na podstawie domysłu? Chyba będzie można ją zaliczyć do grona współczesnych naukowców.
999
miesiąc temu
a ci co po szczepieniach już umierają i o nich cisza, żeby nikt się nie dowiedział....
Najnowsze komentarze (30)
Jack
miesiąc temu
Prochy i wóda - organizmy młodych ludzi w takim stanie jak u 80-latków.
2512
miesiąc temu
Pootwierać przychodnie badać ludzi a nie e-porady gdzie lekarz nie zbada pacjenta i na pałę wypisuje leki. Ludzie szturmem na przychodnie bo sami lekarza wykańczają nas. Prywatnie za kasę lekarze przyjmują, Banda w biały dzień. Ratunku na pomoc pacjentom.
deer
miesiąc temu
Skoro od roku siedzą w domach to potrzebują rehabilitacji, proste.
A123
miesiąc temu
Skończe z ta psychozą strachu moze co?
Ciekawski
miesiąc temu
Z 6mln zachorowań na grypę rocznie zostało 4,5mln, natomiast pojawilo sie 1,5mln "zachorowań" na covid. Ciekawe. Nowe objawy? hmm czyżby te które "występowały" do tej pory dawały za mały zysk, trzeba podciągnąć coś nowego, żeby statystyka sie zgodziła?
ciekawski
miesiąc temu
Rozumiem, że po zaszczepieniu wszystko bedzie OK??? Poprosze o liste możliwych powikłan po szczepiennych z ulotki producenta!!!
YYYU66
miesiąc temu
Skąd wy takie bzdury bierzecie i powielacie dalej ? z Fejsika ?
peny
miesiąc temu
Odpuśćcie sobie już... Serio.
bDIrsvkH
Pytanie
miesiąc temu
Ok i co z tego, że o tym wiemy???.. Kto niby w Polsce ma tych ludzi zbadać i leczyć? Gdzie, jak i przez kogo i za co, jeśli służba zdrowia jest nie na usługach społeczeństwa a rządu?
Lusis
miesiąc temu
Wszystkim polecam spotkania z rodziną ,znajomymi online na świeżym powietrzu bez maseczek nasza odporność jest ważniejsza , aniżeli zakazy rządzących oszołomów dla ,których ważna jest kasa . I jakieś tam z.....i z Ameryki nie będą mówiły co dla człowieka jest najlepsze
Dawid
miesiąc temu
Szkoda ze media same sobie zawdzięczają niski poziom wiarygodności. Byle tylko ktoś kliknął....
Klapciu
miesiąc temu
Miałem tego waszego "covida", bo akurat taki mi wyszedł test, gdyby zrobiono dwa, to na jednym wyszłoby pozytywnie, a na drugim negatywnie. Ot, pokasłałem sobie cztery-pięć dni i tyle. Zwykła sezonowa grypa i nic więcej. Żadnych utrat węchów i smaków nie miałem, a testowałem to porządnie i wszystkie zapachy wyczułem jak trzeba. Jedna wielka propaganda i kłamstwa. Najzwyklejsza, sezonowa grypa, którą dostaje się co roku, no chyba że się ma szczęście, to co dwa lata. Tyle. Jedno wielkie, globalne parszywe kłamstwo.
jaca
miesiąc temu
a tak nawet lampek chinkowych kitajce nie potrafią zrobić ,a tu jacy miszczowie chorób zakaźnych ,cały świat w rok załatwili i nie wiadomo co jeszcze będzie ,miszczowie z q- wyjęci
fen
miesiąc temu
gdzie sa inne choroby?wyparowaly?
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić