Katarzyna Gałązkiewicz
Katarzyna Gałązkiewicz| 

Objaw nasila się nocą. Niewielu kojarzy go z rakiem jelit

7

Rak jelita grubego to jeden z najczęściej występujących nowotworów w Polsce, ale większość z nas nie jest w stanie wymienić objawów tej choroby poza kłopotami związanymi z toaletą. Niestety, lekceważenie dolegliwości i brak wczesnego rozpoznania mogą prowadzić do przerzutów, na przykład do układu oddechowego.

Objaw nasila się nocą. Niewielu kojarzy go z rakiem jelit
Kaszel może być objawem nowotworu jelit (Licencjodawca, dragana991)

Nocny kaszel a rak jelita grubego 

Rak jelita grubego daje szansę na długotrwałe przeżycie, o ile zostanie wykryty we wczesnym stadium. W Polsce średnia pięcioletnia przeżywalność wynosi jednak tylko nieco ponad 40 proc

Dokładniejsza analiza tych danych pokazuje, że w przypadku wykrycia raka jelita grubego we wczesnym stadium, szanse na przeżycie pięciu lat wzrastają do 90 proc. Jeśli nowotwór zaatakował rozległe narządy lub węzły chłonne, odsetek ten spada do 67 proc. Gdy jednak rak rozprzestrzeni się na narządy oddalone, takie jak wątroba czy płuca, szanse na pięcioletnie przeżycie drastycznie maleją, osiągając zaledwie 10 proc.

Jak ostrzega Cancer Research UK, nieustający kaszel, który nasila się szczególnie nocą, może być jednym z objawów rozsianego raka jelita grubego.

Poza kaszlem w odniesieniu do układu oddechowego mogą wystąpić dodatkowe objawy, jak zadyszka, nawracające infekcje, odkrztuszanie krwi, wysięk w jamie opłucnej. W przypadku wystąpienia dolegliwości tego typu konieczne jest jak najszybsze skonsultowanie się z lekarzem. Do badań stosowanych w diagnostyce nowotworu jelita należy badanie na krew utajoną w stolcu, a także kolonoskopia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sztuczne barwniki w mięsie i słodyczach mogą powodować raka jelit. Badania naukowców z USA

Uważaj na te objawy. Nie wolno ich lekceważyć

Objawami, które mogą wskazywać na raka jelita grubego, są:

●     zmiana rytmu wypróżnień – pojawienie się zaparć lub biegunek,

●     silne bóle brzucha,

●     krew w kale,

●     niestrawność, dyskomfort lub wzdęcia po posiłku,

●     niezamierzona utrata masy ciała związana z brakiem apetytu lub problemami trawiennymi.

Choć nie do końca zostały poznane wszystkie czynniki ryzyka tego typu nowotworu, to w świetle ostatnich badań należy zwrócić uwagę na dietę wysokoprzetworzoną, obfitującą w czerwone mięso.

Znanym czynnikiem ryzyka jest z kolei wiek oraz płeć – chorują częściej mężczyźni w wieku powyżej 50. roku życia. Bardziej narażone są też osoby otyłe, palące tytoń czy nadużywające alkoholu.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić