Kamil S. Sikora| 

Niepozorny objaw. Pojawia się, gdy rak jelita grubego zaatakował

45

Nowotwór jelita grubego to bardzo niebezpieczne i podstępne schorzenie, które przez długi czas może rozwijać się po cichu lub wysyłać nietypowe, a przez to mylące sygnały. Właśnie dlatego wielu pacjentów zgłasza się do specjalisty dopiero wtedy, gdy choroba jest już na zaawansowanym etapie rozwoju. Dowiedz się, jakie objawy - pozornie niegroźne - powinny wzbudzić czujność.

Niepozorny objaw. Pojawia się, gdy rak jelita grubego zaatakował
Jakie objawy daje rak jelita grubego? (Licencjodawca)

Jak wynika z badań statystycznych, rak jelita grubego jest jednym z najczęściej rozpoznawanych nowotworów złośliwych w Europie. Z kolei w naszym kraju co roku odnotowuje się 18 tys. nowych przypadków zachorowań. Wśród wszystkich rodzajów nowotworów rak jelita grubego zajmuje trzecie miejsce pod względem śmiertelności - tak samo w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo...

Zobacz także: 3 ważne objawy raka jelita, które najczęściej ignorujemy

Do głównych czynników ryzyka można zaliczyć: wiek pacjenta, predyspozycje genetyczne, obecność polipów w jelicie, stan zapalny jelit, niezdrową dietę, palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, niską aktywność fizyczną i nieprawidłową masę ciała. Lekarze od dawna alarmują, że rak jelita grubego, podobnie jak inne bardzo groźne choroby, może nawet przez wiele lat nie dawać o sobie znać, dlatego osoby znajdujące się grupie podwyższonego ryzyka powinny regularnie wykonywać badania profilaktyczne. Warto również pamiętać, że komórki nowotworowe mogą rozwinąć się w organizmie każdego z nas, więc nie należy bagatelizować nawet błahych dolegliwości, takich jak przewlekłe zmęczenie czy burczenie w brzuchu.

Jednym z niepokojących sygnałów może być anemia, nagły spadek masy ciała, osłabienie. Może to być również nagły brak apetytu i tolerancji na pokarmy, które wcześniej spożywaliśmy bez problemu, zaburzenia wypróżniania, pozornie niegroźne burczenie w brzuchu czy nieokreślone bóle brzucha - podkreśla w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Grzegorz Wallner, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii ogólnej oraz kierownik II Kliniki Chirurgii Ogólnej, Gastroenterologicznej i Nowotworów Układu Pokarmowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie.

Jak dodaje ekspert, wiele osób zwraca się o pomoc do specjalisty, kiedy pojawiają się bardziej niepokojące symptomy, jak np. obecność krwi i śluzu w stolcu i krwawienie z odbytu. Niestety, tego rodzaju dolegliwości mogą oznaczać, że nowotwór jest już w stopniu bardzo zaawansowanym, co znacznie zmniejsza szanse pacjenta na powrót do zdrowia.

Kamil Sikora, dziennikarz WP abcZdrowie

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić