o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Podczas upału potrafi się sam zapalić. Tę roślinę omijaj z daleka

4
Podziel się

Dyptam jesionolistny zwany także krzewem Mojżesza, jest piękną rośliną ozdobna. Niestety bezpośredni kontakt z jej kwiatami powoduje niebezpieczne oparzenia skóry, które trudno wyleczyć.

Dyptam może powodować bolesne oparzenia
Dyptam może powodować bolesne oparzenia (Getty Images)
bEraxYet

Fenomen krzewu Mojżesza polega na tym, że podczas upału potrafi się sam zapalić. Dzieje się tak ponieważ roślina wydziela olejki lotne mające właściwości łatwopalne. Niebieski płomień unoszący nad krzewem Mojżesza wygląda naprawdę zjawiskowo i co ciekawe, nie uszkadza dyptamu.

Dyptam jesionolistny świetnie sprawdza się jako ozdoba ogrodowa. W lecie kiedy zakwita, można na nim zauważyć różowe, białe i purpurowe kwiaty o pięknym zapachu. Najokazalej roślina prezentuje się w czerwcu i w lipcu.

bEraxYev

Dyptam wydziela związki fotouczulające, przez co może dotkliwie poparzyć naszą skórę. Tego rodzaju oparzenia trudno wyleczyć i mogą zostać po nich ślady, utrzymujące się na skórze nawet do kilku miesięcy. Dlatego gorejący krzew powinien rosnąć z daleka od małych dzieci i zwierząt. Podczas jego pielęgnacji powinniśmy być zaopatrzeni w odpowiednie środki ochrony, takie jak ubranie z długim rękawem i rękawice.

Dyptam zawiera olejki eteryczne, takie jak cymol, limonem i kumaryny, które dzięki swojemu zapachowi znajdują swoje zastosowanie w kosmetyce. Dzięki leczniczym właściwościom tej rośliny, stosuje się ją w medycynie naturalnej, w celu zwalczania przeziębień, bólów głowy i reumatyzmu.

bEraxYeB

Dyptamem jesionolistnym bardzo łatwo się poparzyć. Co roku publikowane są ostrzeżenia dla wszystkich, którzy w swoim ogrodzie mają krzew mojżeszowy, żeby zachowali szczególną ostrożność przy jego pielęgnacji. Rany powstałe na skutek oparzeń mogą pozostawić brązowe ślady na ciele, nawet do końca życia. Warto również pamiętać, że dyptam można spotkać nie tylko w ogródkach przy domu. To roślina rosnąca również na łąkach i w lasach. Bądźcie ostrożni!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEraxYeW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(4)
afrykaner
miesiąc temu
posadzić ten krzew w ogrodzie Kalksteina.
Efi
miesiąc temu
Wiem ze peugeoty się potrafią same zapalić ale ze jakies roślinki to pierwsze słyszę 😂😂😉
Krysia
miesiąc temu
Właśnie leczę skutki poparzenia tym pięknym krzewem. Po raz drugi. Chwila zapomnienia i gotowe !!!! Piękna roślina ale bardzo niebezpieczna.
bEraxYeX
Nick
miesiąc temu
Opisany w Biblii gorejący krzew (zwanym też krzewem Mojżesza) utożsamiany bywa właśnie z dyptamem jesionolistnym, ponieważ jego olejki lotne mogą ulec zapaleniu[6][5]. Naukowcy odrzucają jednak taką możliwość. Rzeczywiście dyptam wydziela dużo palnych olejków (zwłaszcza podczas upałów), jednak nie zapalają się one samorzutnie, po podpaleniu powstają tylko krótkotrwałe płomyki nie uszkadzające rośliny[5].
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić