Podstępny nowotwór. Gdy rak jelita grubego atakuje, może pojawić się ten objaw

116

Nowotwór jelita grubego we wczesnym stadium może objawiać się niegroźnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Czasem to podstępne schorzenie nie ma żadnych symptomów, dlatego trudno je zdiagnozować. Dowiedz się więcej o typowych i nietypowych objawach raka jelita grubego.

Gorączka to mało znany objaw raka jelita grubego
Gorączka to mało znany objaw raka jelita grubego (Getty Images)

Jeden z najbardziej oczywistych objawów tego nowotworu to bóle występujące w różnych częściach ciała np. bóle brzucha, którym towarzyszą skurcze. Poza tym typowe symptomy tej choroby to: częste zaparcia, długotrwałe biegunki, zaburzony rytm wypróżnień, wymioty, brak apetytu, anemia oraz problemy z przełykaniem.

Krwawienie z odbytu, długie i ciemne stolce lub plamy krwi w stolcu zazwyczaj świadczą o zaawansowanym stadium tego nowotworu. W przypadku wystąpienia takich objawów trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Często występująca krwawa biegunka lub problem z zatrzymaniem stolca podczas nagłej potrzeby wypróżnienia, może być objawem zapalenia okrężnicy, zespołu jelita wrażliwego lub choroby Leśniowskiego-Crohna, ale w profilaktyce nowotworowej tych sygnałów także nie powinniśmy lekceważyć.

Oznaki nowotworu jelita grubego mogą być również nieoczywiste. Zaliczamy wówczas do nich: gorączkę, sepsę lub pojawienie się guza z przetokami. Niepokojącym objawem poważnych schorzeń jelita grubego może także być zażółcenie twardówki oka lub nienaturalna utrata wagi.

Bardzo rzadko występującym objawem są też afty, które pojawiają się na błonie śluzowej w jamie ustnej.

Nowotwór jelita grubego leczy się operacyjnie lub stosując terapię skojarzeniową, która polega najpierw na napromieniowaniu chorego miejsca, a następnie na przeprowadzeniu operacji.

Żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego, należy stosować odpowiednią dietę i nie zapominać o aktywności fizycznej. W naszym jadłospisie powinny dominować warzywa, owoce i produkty zbożowe. Ograniczyć należy spożycie kawy, alkoholu, potraw wędzonych i grillowanego mięsa.

Autor: KAM
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić