Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAM
|

Podstępny nowotwór. Gdy rak jelita grubego atakuje, może pojawić się ten objaw

39
Podziel się:

Nowotwór jelita grubego we wczesnym stadium może objawiać się niegroźnymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Czasem to podstępne schorzenie nie ma żadnych symptomów, dlatego trudno je zdiagnozować. Dowiedz się więcej o typowych i nietypowych objawach raka jelita grubego.

Gorączka to mało znany objaw raka jelita grubego
Gorączka to mało znany objaw raka jelita grubego (Getty Images)

Jeden z najbardziej oczywistych objawów tego nowotworu to bóle występujące w różnych częściach ciała np. bóle brzucha, którym towarzyszą skurcze. Poza tym typowe symptomy tej choroby to: częste zaparcia, długotrwałe biegunki, zaburzony rytm wypróżnień, wymioty, brak apetytu, anemia oraz problemy z przełykaniem.

Krwawienie z odbytu, długie i ciemne stolce lub plamy krwi w stolcu zazwyczaj świadczą o zaawansowanym stadium tego nowotworu. W przypadku wystąpienia takich objawów trzeba natychmiast udać się do lekarza.

Często występująca krwawa biegunka lub problem z zatrzymaniem stolca podczas nagłej potrzeby wypróżnienia, może być objawem zapalenia okrężnicy, zespołu jelita wrażliwego lub choroby Leśniowskiego-Crohna, ale w profilaktyce nowotworowej tych sygnałów także nie powinniśmy lekceważyć.

Oznaki nowotworu jelita grubego mogą być również nieoczywiste. Zaliczamy wówczas do nich: gorączkę, sepsę lub pojawienie się guza z przetokami. Niepokojącym objawem poważnych schorzeń jelita grubego może także być zażółcenie twardówki oka lub nienaturalna utrata wagi.

Bardzo rzadko występującym objawem są też afty, które pojawiają się na błonie śluzowej w jamie ustnej.

Nowotwór jelita grubego leczy się operacyjnie lub stosując terapię skojarzeniową, która polega najpierw na napromieniowaniu chorego miejsca, a następnie na przeprowadzeniu operacji.

Żeby zmniejszyć ryzyko rozwoju raka jelita grubego, należy stosować odpowiednią dietę i nie zapominać o aktywności fizycznej. W naszym jadłospisie powinny dominować warzywa, owoce i produkty zbożowe. Ograniczyć należy spożycie kawy, alkoholu, potraw wędzonych i grillowanego mięsa.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(39)
emma
5 miesięcy temu
jezeli sa tez homoreidy tez czasem krwawia nie tylko jelito grube dlatego z tymi dolegliwosciami nalezy zmienic diete na lekko strawna
ścisła
rok temu
Jakie to długie stolce: metr, pół metra?
Megi
rok temu
Nawracajmy się i odmawiajmy różaniec.
Ana
rok temu
przecież nikt nas teraz nie leczy bo jest Covid19
takaprawda
rok temu
Przed covidem kolejki do specjalisty gastrologa w ramach NFZ sięgały blisko pół roku,a nawet dłużej!Teraz nawet nie ma co o tym myśleć!
takaprawda
rok temu
Przed covidem kolejki do specjalisty gastrologa w ramach NFZ sięgały blisko pół roku,a nawet dłużej!Teraz nawet nie ma co o tym myśleć!
Koeson
rok temu
Miałam dwie kolonoskopie i w obu przypadkach opis nie zgadzal się z tym co widziałam na ekranie.Ja widziałam guzy i czarne polipy lekarz stwierdził że wszystko dobrze.Jak podjąć leczenie jeśli wszystko dobrze.Oczywiscie pyłek z badania nie dają.
BoBO
rok temu
Mój lekarz rodzinny w Szczecinku od roku stawia diagnozy przez telefon. Sam przyjął wszystkie szczepienia, Covid jak go widzi to zamyka tam gdzie pieprz rośnie.
Wojo
rok temu
Teraz. by być przyjętym do szpitala, to należy mówić, że ma sie COVIDA!! Dopiero jak Cie przyjmą-mów co Ci jest NAPRAWDE
krzysiek
rok temu
miasto 120tys, a do gastrologa jadę na wieś.
Kinga
rok temu
Dla mojej mamy było za późno nikt nawet nie wiedział że to rak
kolonoKorona
rok temu
Chciałam napisać dobitnie ale wyskoczył mi napis "stop hejt" więc ostudził mnie trochę. Tylko taka uwaga, jak już coś Was zaniepokoi to jak idziecie do lekarza to proście o kolonoskopię a nie koronarografię...
123
rok temu
DLACZEGO MOJE ODPOWIEDZI ZOSTAŁY USUNIĘTE???!!! KOMU PRZESZKADZAŁY SKORO MIAŁY POMÓC LUDZIOM
Alex
rok temu
trzeba natychmiast udać się do lekarza!!! Czyli gdzie? Prywatnie?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić