o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
KAM
|

Podstępny nowotwór. Pierwsze objawy są nietypowe, potem pojawia się ból

0
Podziel się

Rak ślinianki to jeden z grupy nowotworów głowy i szyi. Występuje dosyć rzadko i trudno go rozpoznać. Dowiedz się, jakie są pierwsze symptomy tej choroby i kiedy powinniśmy zrobić badania w kierunku tego nowotworu.

Rak ślinianki to jeden z rzadziej spotykanych raków. Jakie są jego objawy?
Rak ślinianki to jeden z rzadziej spotykanych raków. Jakie są jego objawy? (Getty Images)
bEhpnbVN

Pierwszym sygnałem rozwijającego się raka ślinianki są guzy, które pojawiają się zazwyczaj w okolicy przedusznej, podżuchwowej oraz w obrębie jamy ustnej. Innym objawem jest również zaczerwienienie skóry, któremu towarzyszy ból w okolicach ślinianek. W miejscu rozwijającego się guza, odczuwalne jest nadmierne ciepło. Typowy ból nowotworowy zaczyna się dopiero w stadium zaawansowanym.

Rak gruczołów ślinowych może przez wiele miesięcy, a nawet lat nie dawać wyraźnych oznak. Jak w przypadku innych nowotworów, najważniejsze jest wczesne postawienie diagnozy. Najlepiej udać się do lekarza, zanim pojawią się bóle, i wykonać profilaktyczne badania.

Najczęstszym rodzajem wśród nowotworów ślinianki jest gruczolak wielopostaciowy zwany tez guzem mieszanym. Stanowi on około 50 procent wszystkich przypadków raka ślinianki i występuje zazwyczaj w przyusznicy. Gruczolak wielopostaciowy jest kulisty, twardy i ma gładką powierzchnię. Tego typu guz rośnie powoli i może osiągnąć rozmiar zbliżony do wielkości głowy człowieka. Jego przyśpieszony wzrost lub porażony nerw twarzowy, świadczy o złośliwości tego nowotworu. Można go leczyć operacyjnie i ma skłonności do wznów i odrastania.

bEhpnbVP

Wciąż nie do końca wiadomo jakie są przyczyny raka ślinianki. Według badań na rozwój tego nowotworu wpływają czynniki genetyczne i środowiskowe. Na chorobę zapadają najczęściej palacze papierosów i osoby narażone na pył krzemowy oraz promieniowanie jonizujące.

Czytaj też:

bEhpnbVV

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhpnbWq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(0)
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić