Pojawia się na palcach u stóp. Może ostrzegać o miażdżycy

53

Wiele osób rzadko zwraca uwagę na kształt i kolor swoich stóp, co jest błędem. Ich kondycja ma ogromny wpływ na zdrowie całego naszego organizmu. Sprawdź, jakie schorzenia możesz rozpoznać na podstawie wyglądu swoich stóp.

Objawy chorób na stopach
Objawy chorób na stopach

Wygląd naszych stóp może świadczyć o chorobie

Kształt stopy może odzwierciedlać naszą kondycję zdrowotną. Żeby sprawdzić, czy jesteśmy zdrowi, należy stanąć bosą stopą na podłodze. Jeżeli stopa nie wygina się naturalnie w łuk, tylko całą swoją powierzchnią przylega do podłogi, wówczas cierpimy na płaskostopie. Tego rodzaju deformacja stopy może być spowodowana wcześniejszym zwichnięciem lub złamaniem kości, wadą wrodzoną, problemami z nerwami lub reumatoidalnym zapaleniem stawów. Na płaskostopie są szczególnie narażone osoby otyłe, chore na cukrzyce, a także kobiety w ciąży.

Zmiana zabarwienia stóp również może być objawem złego stanu zdrowia. Sine i zimne stopy to niekiedy objaw problemów z krążeniem. Zdarza się, że gdy krew krąży nieprawidłowo, wówczas pojawiają się zgorzele na stopach. Jeżeli poza zmianą zabarwienia, zauważymy utratę włosów na palcach stóp, to najprawdopodobniej chorujemy na miażdżycę.

Skurcze stóp mogą oznaczać odwodnienie organizmu albo niedobór potasu, magnezu lub wapnia. Żeby uniknąć tego typu dolegliwości należy pić odpowiednią ilość wody w ciągu dnia i uzupełnić swój codzienny jadłospis w cenne składniki mineralne. Gdy zaatakuje nas skurcz, możemy spróbować delikatnie rozmasować i rozciągnąć stopę lub zastosować zimny układ.

Gdy pielęgnujemy nasze stopy, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na wygląd paznokci. Jeżeli paznokcie zmieniły kształt i kolor, może to oznaczać infekcję grzybiczą. Jeśli zauważymy, że paznokcie stały się żółte i grubsze, powinniśmy jak najszybciej udać się do lekarza. Przy grzybicy mogą nie występować żadne dolegliwości bólowe, co nie oznacza, że nie zaatakowała innych obszarów naszego organizmu. Grzybica najczęściej pojawia się u osób z obniżoną odpornością i zazwyczaj występuje z boku lub z przodu paznokcia.

Lekarze ostrzegają, że przebarwienie na paznokciach może oznaczać także rozwój nowotworu. Jeśli zauważymy na paznokciu zmianę przypominającą siniaka, a nie przypominany sobie żadnego urazu mechanicznego, to lepiej skonsultujmy ten objaw z lekarzem. W niektórych przypadkach czerniak, złośliwy nowotwór skóry, może rozwijać się pod płytką paznokcia.

Autor: KGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić