Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KAS
|

Kształt stopy może zdradzić problemy ze zdrowiem. Nie ignoruj

5
Podziel się:

Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała, jednak mało kto zwraca uwagę na ich kształt i to, jaki ma on związek ze zdrowiem. Poznaj trzy najbardziej znane typy stóp i sprawdź, jak są zbudowane oraz czym się różnią pod względem zdrowotnym.

Ludzka stopa. Co mówi o właścicielu?
Ludzka stopa. Co mówi o właścicielu? (Getty Images)

Stopa grecka z najdłuższym drugim palcem, co jest dosyć częstym zjawiskiem i występuje u co piątej osoby. To właśnie ten palec jest najbardziej obciążony i podatny na urazy oraz uciski. Trzeci, czwarty i piąty palec zazwyczaj mają podobną długość. W stopie greckiej występują tzw. palce młotkowate, które są zdeformowane na wysokości stawu międzypaliczkowego. Jest to utrudnienie ponieważ palce stają się przykurczone i nie mają możliwości wyprostowania.

Stopa rzymska zwana również kwadratową, ze względu na nietypowy kształt. Optycznie jest krępa i krótka. Na dłuższa metę dobrze znosi obciążenia. Długość palców tej stopy jest prawie identyczna, czasem tylko czwarty i piąty palec nieznacznie różnią się od pozostałych. Posiadaczem stopy greckiej jest co dziesiąty człowiek na świecie. Według statystyk, ten rodzaj stopy występuje najczęściej w Europie i ma go co piąty mieszkaniec tego kontynentu. Osoby, które mają ten typ stopy raczej nie mają problemów zdrowotnych z nią związanych.

Stopa egipska ma najdłuższy duży palec, a następne coraz mniejsze z równym nachyleniem. Obciążenie dużego palca powoduje czasem halluksy. Efektem tego jest nie tylko deformacja stopy, ale również bóle, przykurcze ścięgien, koślawości oraz niestabilność stawu skokowego. Stopę egipską posiada średnio 60 proc. Europejczyków.

Jak zbudowana jest ludzka stopa?

Stopa składa się z 26 kości i 33 stawów oraz 20 mięśni i 107 wiązadeł. Utrzymuje ciężar całego ciała. Nadwaga, nieprawidłowa postawa, niewygodne buty, a także kontuzje mogą obciążać nasze stopy i powodować ich ból oraz problemy z chodzeniem. Aby jednak cieszyć się ich zdrowiem jak najdłużej, warto o nie dbać każdego dnia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(5)
Cynik
rok temu
Dbaj o stopy każdego dnia, o kolana też, o uszy też i resztę części ciała też. Jak znajdziesz potem czas na jedzenie to zadbaj o to i owo. Ludzie leczcie się!
Feree
rok temu
Jak ktoś chce może na naszym instagramie zobaczyć - dopiero co założyliśmy - już te zdjęcia z Naszą kochaną babcią cieszą się nie małą popularnością.
Feree
rok temu
Nic moim nie mówiłam wtedy ale oni widzieli co się dzieje ze mną . Prawie cały dzień to było. Niedzielny zręsztą.
Feree
rok temu
I przez to jedzenie mi się umywa wczoraj nawet np nie zjadłam jakiekolwiek kolacji dziś nie wiem czy zjadłam do końca obiad niż powinnam. Tak mnie to dotknęło ludzie.
🍃🍃🍃
rok temu
Oj o2 nie straszcie nas bo tego. Gdyby nie ten co się wyśmiewa z naszej babci - która jest aktualnie chora bardzo i tak dalej od 3 lat to by się naszej nie pogorszyło ze zdrowiem na tyle. Ile my się nasłuchali że jej niedobrze słabo. Itd Ludzie to nie są żarty ona zapamiętała ten nick i to tak wzięła do serca że ten właśnie pan lub pani się nabija. Nie chcem nic mówić ale to nie było i nie jest Fair.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić