Kształt stopy może zdradzić problemy ze zdrowiem. Nie ignoruj

7

Na stopach spoczywa cały ciężar naszego ciała, jednak mało kto zwraca uwagę na ich kształt i to, jaki ma on związek ze zdrowiem. Poznaj trzy najbardziej znane typy stóp i sprawdź, jak są zbudowane oraz czym się różnią pod względem zdrowotnym.

Ludzka stopa. Co mówi o właścicielu?
Ludzka stopa. Co mówi o właścicielu? (Getty Images)

Stopa grecka z najdłuższym drugim palcem, co jest dosyć częstym zjawiskiem i występuje u co piątej osoby. To właśnie ten palec jest najbardziej obciążony i podatny na urazy oraz uciski. Trzeci, czwarty i piąty palec zazwyczaj mają podobną długość. W stopie greckiej występują tzw. palce młotkowate, które są zdeformowane na wysokości stawu międzypaliczkowego. Jest to utrudnienie ponieważ palce stają się przykurczone i nie mają możliwości wyprostowania.

Stopa rzymska zwana również kwadratową, ze względu na nietypowy kształt. Optycznie jest krępa i krótka. Na dłuższa metę dobrze znosi obciążenia. Długość palców tej stopy jest prawie identyczna, czasem tylko czwarty i piąty palec nieznacznie różnią się od pozostałych. Posiadaczem stopy greckiej jest co dziesiąty człowiek na świecie. Według statystyk, ten rodzaj stopy występuje najczęściej w Europie i ma go co piąty mieszkaniec tego kontynentu. Osoby, które mają ten typ stopy raczej nie mają problemów zdrowotnych z nią związanych.

Stopa egipska ma najdłuższy duży palec, a następne coraz mniejsze z równym nachyleniem. Obciążenie dużego palca powoduje czasem halluksy. Efektem tego jest nie tylko deformacja stopy, ale również bóle, przykurcze ścięgien, koślawości oraz niestabilność stawu skokowego. Stopę egipską posiada średnio 60 proc. Europejczyków.

Jak zbudowana jest ludzka stopa?

Stopa składa się z 26 kości i 33 stawów oraz 20 mięśni i 107 wiązadeł. Utrzymuje ciężar całego ciała. Nadwaga, nieprawidłowa postawa, niewygodne buty, a także kontuzje mogą obciążać nasze stopy i powodować ich ból oraz problemy z chodzeniem. Aby jednak cieszyć się ich zdrowiem jak najdłużej, warto o nie dbać każdego dnia.

Autor: KAS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić