Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz
Kornelia Ramusiewicz-Osypowicz| 

Pojawia się na płytce paznokci. To objaw marskości wątroby

13

Mówi się, że dłonie stanowią barometr naszego zdrowia. Ich wygląd może wskazywać na wiele poważnych chorób. Które objawy widoczne na dłoniach to sygnały ostrzegawcze?

Pojawia się na płytce paznokci. To objaw marskości wątroby
Zmiany na paznokciach mogą ostrzegać o chorej wątrobie lub trzustce (nadezhda soboleva)

Spoglądając na nasze dłonie, możemy sprawdzić stan zdrowia. Drżenie dłoni to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów choroby Parkinsona. Gdy odczuwamy ból i sztywność w obrębie palców ręki, jest to znak, że w stawach mogły rozwinąć się guzki zwyrodnieniowe.

Sucha i szorstka skóra, a także łamliwe paznokcie, mogą wskazywać na niedobory żelaza oraz anemię. Zwłaszcza, gdy na paznokciach pojawiają się podłużne prążki z rowkami, warto wykonać badania stwierdzające ewentualne niedobory witamin i składników mineralnych w organizmie.

Ręce mogą również zdradzać problemy z tarczycą. Pacjenci ze zdiagnozowaną nadczynnością tarczycy często cierpią na nadmierną potliwość dłoni. Chorzy zmagają się również z łamliwą płytką paznokciową, która oddziela się od łożyska i jest zaokrąglona ku górze. Endokrynolodzy nazywają ten objaw "paznokciami Plummera".

Dłonie zdradzają również choroby skóry. Widać na nich charakterystyczne objawy egzemy, grzybicy, łuszczycy czy zapalenia skóry, które jest widoczne w postaci wyprysków.

Niewiele osób wie, że nasza wątroba może dawać objawy widoczne na dłoniach. Gdy narząd ten nie pracuje prawidłowo, na skórze będzie widoczny rumień. Z kolei marskość wątroby zauważymy na płytkach paznokci. Są one wówczas wypukłe, widać na nich zgrubienia, podłużne bruzdy oraz białe zabarwienie. Jeśli schorzenia wątroby nie są leczone i trwają od dawna, paznokcie przybierają kształt zegarkowaty, a na dłoniach i palcach mogą pojawić się guzki.

Zobacz także: Kawa a choroby wątroby. Zaskakujące odkrycie brytyjskich naukowców
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić